Myslíme to vážně, tohle není jen další technologický výstřelek, který zmizí jak ponožky v pračce. Nakupování ve virtuální realitě může změnit nejen způsob, jakým si vybíráme věci, ale i to, kolik za ně utratíme.
Představte si, že si nasadíte VR brýle a ocitnete se v luxusním butiku na Pařížské ulici – cítíte tu atmosféru, vidíte odlesky drahých šperků a můžete si „vyzkoušet“ oblečení díky digitálním avatarům. Nebo vstoupíte do obřího virtuálního supermarketu, kde si vezmete košík a místo klikání na obrázky si reálně prohlížíte produkty ze všech úhlů.
Zní vám to jako hudba budoucnosti? Právě naopak, řada obchodů už virtuální nebo rozšířenou realitu nabízí:
Tady se můžete mrknout, jak s rozšířenou realitou pracuje už zmíněná IKEA Place.
Provětrá vám virtuální nakupování peněženku? To je otázka za všechny peníze. Doslova. Podle výzkumu společnosti Obsess až 70 % všech návštěvníků, kteří virtuální obchod navštívili, v něm i nakoupili. Prostor pro útraty tady tedy je. Ale pozor, není všechno zlato, co se třpytí. Dvakrát si rozmyslete, jestli ten třetí mixér, druhý sluchátka a osmé džíny skutečně potřebujete.
Nesmíme zapomenout ani na samotné brýle pro virtuální realitu. Bez nich totiž do světa nul a jedniček nevstoupíte. Drobný háček je v tom, že většina nových headsetů (to mluvíme právě o těch brýlích) se prodává kolem 10 000 Kč.
Na druhou stranu, díky VR můžeme lépe vybírat a eliminovat nepovedené nákupy. Už žádné „To tričko je mi malé!“ nebo „Ta pohovka se do obýváku nevejde!“. VR vám umožní vidět produkt v reálné velikosti a v kontextu vašeho domova, což může znamenat méně vrácených objednávek – a tedy i úspory v domácnosti.