Možná si myslíte, že peníze schované doma pod polštářem jsou v naprostém bezpečí, vždyť je hlídáte vlastním tělem. Jenže... nejsou. Kromě toho, že jejich hodnota každým rokem klesá kvůli inflaci, můžete o ně snadno přijít i jinak. Požár? Zloději? Ztracený polštář při stěhování? Finanční polštář se rázem vypaří rychleji než pára nad hrncem.
Inflace je neúprosná, každý rok znehodnotí vaše úspory. Například když je inflace 5 %, znamená to, že za 10 let bude mít 100 000 Kč hodnotu asi jako 60 000 Kč dnes. Za rohlík dnes zaplatíte 10 Kč, o deset let později 20 Kč. A přitom je to pořád jen ten stejný rohlík. Máte doma schované peníze a chcete vědět, jaká bude jejich hodnota v budoucnosti? Zkuste si to vypočítat přes inflační kalkulačku.
Pokud máte doma větší obnos peněz, zvažte jeho pojištění v rámci pojištění domácnosti. Ne všechny pojišťovny však toto riziko automaticky zahrnují, proto je důležité mít tuto ochranu výslovně uvedenou ve smlouvě. Bez toho bude těžké při krádeži nebo požáru prokázat, že jste skutečně měli „meloun“ schovaný pod polštářem.
Máte paměť děravou jako hrnec? Představte si, že schováváte peníze na "bezpečné místo"... třeba mezi knihy a po pár letech si už nepamatujete, kam to bylo. Schovat bankovky do knihy s názvem "Jak zbohatnout snadno a rychle" je sice ironie, ale bezpečné to není ani za mák.
Mít peníze na běžném účtu je určitě bezpečnější než pod polštářem. Navíc jsou zde pojištěné do výše 100 000 Eur (cca 2,5 milionu Kč), což poskytuje určitou jistotu. Jenže i tady vás čeká jedna past a to nízké nebo nulové úročení.
Takže ano, bezpečné to je, ale vaše peníze se tam spíše nudí, než aby pracovaly pro vás.
Na rozdíl od polštáře a běžného účtu, investice umí peníze "rozmnožovat". Zázrak jménem složené úročení spočívá v tom, že nejen původní investice, ale i vydělané úroky začnou vydělávat další peníze. Je to trochu jako finanční domino efekt - ale místo padajících kostek sledujete, jak se vaše peníze skládají do stále větší hromádky.
Teď, když už víte, jak skvěle složené úročení funguje, nabízí se otázka: Kde ho můžeme využít, aby naše peníze skutečně pracovaly? Existuje několik možností, které vám pomohou nejen chránit, ale hlavně zhodnotit úspory. Pojďme se na ně podívat blíže.
Rozložte investice do různých aktiv. Není moudré dávat všechna vejce do jednoho košíku. Když s ním spadnete, tak máte omeletu a ne uspořené peníze. Proto je důležité správně rozložit investiční portfolio tak, aby v něm byl co nejmenší riziko.
Investujte do podílových fondů, dluhopisů nebo nemovitostí, abyste zvýšili svou úspěšnost v boji proti inflaci, protože peníze pod polštářem nebo na běžném účtu bojují s inflací asi tak úspěšně, jako sněhulák s létem.
K některým účelům je vhodné využít spořicí účet. Není to sice žádná hitparáda, ale je to rozhodně lepší varianta než běžný účet. Navíc, když si budete chtít koupit novou televizi, je praktičtější kliknout na internetové bankovnictví než odkupovat z podílových fondů.
O tom jestli se vám vyplatí využívat spořící účet si přečtěte v našem článku zde.
Nechte je růst a pracovat pro vás. Nemusíte být finanční génius, stačí udělat první krok. Začněte tam, kde jste teď, a budujte svou finanční budoucnost s rozvahou i odvahou. Protože nejlepší doba na investování byla včera. Ta druhá nejlepší? Právě teď.