Největší problém těchto „neškodných“ nákupů je, že je vůbec nevnímáme. Padesátikoruna sem, padesátikoruna tam, vždyť to nic není. Jenže když si to spočítáme, dejme tomu, že si třikrát týdně dáte kávu za 50 Kč, k tomu občas nějaký snack nebo los pro štěstí a najednou jsme na částce kolem 500 Kč týdně. Za měsíc už je to 2000 Kč a za rok? No vida, máme tu 24 000 Kč!
A za tuhle sumu? Letenka na exotickou dovolenou, nový mobil nebo pěkná částka na investice. Místo malých radostí, které nám po pár minutách zmizí z očí (a z účtu), bychom mohli mít něco, co má skutečnou hodnotu. Nebo si třeba zaplatit nájem na jeden až dva měsíce bez stresu. A přitom všechno, co k tomu stačí, je začít si tyhle drobné výdaje trochu hlídat.
Co kdybychom si místo impulzivních nákupů každý den tu padesátikorunu hodili do kasičky nebo poslali na spořicí účet? Po roce by nás čekalo příjemné překvapení a to bez pocitu, že jsme si museli něco odpírat.
Nemusíte si hned vše zakazovat, ale chce to začít trochu přemýšlet. Než vytáhnete peněženku, zeptejte se sami sebe: Opravdu to potřebuju? ? Pokud odpověď není okamžité, hlasité a přesvědčivé "ANO!", raději peníze ušetřete.
Další trik je platit v hotovosti. Když vidíte, jak bankovky mizí pod rukama, utrácí se o dost hůře než jen při bezkontaktním pípnutí. A když už platíte kartou, nastavte si upozornění na každou transakci, budete mít lepší přehled o svých nákupech.
Je snadné propadnout emocím u nakupování - i u těch malých. Zkuste vysledovat, jak vaše nálada ovlivňuje to, za co platíte. Napsali jsme pro vás skvělý článek o finanční psychologii, který vám doslova otevře oči!
Čtěte více zde.
Stanovit si denní limit je další dobrá taktika. Dejte si například stovku do peněženky na drobné výdaje a sledujte, co se stane. Možná zjistíte, že si najednou vybíráte jen věci, na kterých vám skutečně záleží.
Domácí příprava je dalším klíčem k úspěchu. Ranní kafe si můžete vzít s sebou v termohrnku, což vyjde na zlomek ceny oproti nějaké fajnové kavárně. A koneckonců jméno na ten kelímek si taky můžete napsat sami. Svačina z domova nejenže ušetří peníze, ale může být i zdravější. Pokud ráno nestíháte, připrav si jídlo už večer, ušetříte si nervy i peníze.
Pokud chcete mít opravdu dobrý přehled o svých financích, zkuste využít mobilní aplikace na sledování výdajů. Skvěle poslouží například Wallet, Spendee, které ukážou pravdu o tom, kde vám nejvíce peníze utíkají. Můžete si nastavit i upozornění, když překročíte svůj denní nebo měsíční limit, a získáte lepší kontrolu nad svými financemi.
Zkuste si měsíc zapisovat všechny malé výdaje. Budete překvapení, kolik "padesátikorun" vám měsíčně uteče mezi prsty. Když jich uteče moc, tak pozor! Ony totiž nemají nožičky, takže je někdo musel utratit. Stačí si vést jednoduchou tabulku v mobilu nebo v aplikaci na sledování financí.
Takže co z toho plyne? Malé nákupy nejsou špatné samy o sobě, ale pokud si je začnete hlídat, možná zjistíte, že se vám na konci měsíce zázračně na účtu objeví pár tisíc navíc.
A to je důvod k oslavě, možná si za ušetřené peníze dáte to kafíčko... ale tentokrát vědomě a s chutí.