Prvním (a možná nejdůležitějším) krokem je odpojení vody a vypuštění všech vodovodních potrubí. Trubky, ve kterých zamrzne voda, rády praskají a voda se pak dostane všude možně. Do zdí, koberců, podlah. Tam samozřejmě při delším mrazu zase zamrzne a může je zničit tak, že rekonstrukce bude stát majlant. A zabránit tomu je přitom tak jednoduché:
Pokud máte bojler nebo topný systém, ujistěte se, že jsou důkladně vypuštěné. To zabrání nejen zamrznutí, ale také korozi. I vašemu případném jarnímu infarktu.
Zkontrolujte, zda jsou všechna okna a dveře dobře zavřená a každá skulinka je utěsněná. Výborně se k tomu hodí stará deka nebo ručník, se kterým už u rybníka nechcete dělat parádu.
Jakékoli potraviny, které by mohly přilákat hlodavce nebo hmyz odvezte nebo uskladněte v uzavíratelných nádobách. Obyčejný pytel brambor zapomenutý ve spíži v tom koutě, kam není moc vidět, je skvělé lákadlo pro myši, hraboše i tyhle ošklivé broučky.
Důkladné zamykání oken a dveří je stejným základem prevence jako smaženice pro houbaře. Zvažte také instalaci bezpečnostních zámků, mříží nebo rolet. Pokud je chata v odlehlé oblasti, hodí se zpevnit dveře a okna nebo použít bezpečnostní fólie, které ztíží jejich rozbití.
Nám chatařům a chalupářům hraje do karet i to, že dnes jsou cenově dostupné alarmy a kamerové systémy, které lze napojit na telefon. Zloděje může odradit už jen viditelný kamerový systém nebo nálepky upozorňující na zabezpečení.
Máte-li dobré sousedské vztahy, informujte sousedy o tom, že chatu nebudete přes zimu obývat. Mohou vaši nemovitost občas zkontrolovat a případně zasáhnout v případě, že by se kolem ní motalo nějaké podezřelé individuum. Nebo rovnou zavolat 158.
Před zimou je důležité posekat trávu, shrabat listí a ořezat větve stromů, které by mohly v případě silného větru nebo námrazy poškodit chalupu. Venkovní nábytek, nářadí a další vybavení uskladněte někde uvnitř a taky mu dejte trochu lásky - ať na něj určitě neprší a není ve vlhku.
Bacha, bacha, bacha! Na tohle se moc nemyslí, ale mělo by! Před zazimováním zkontrolujte, zda máte dostatečné pojištění, které pokrývá škody způsobené přírodními živly, vandalismem či krádeží. Mnoho pojistných smluv vyžaduje určité podmínky zabezpečení, aby byla pojistka platná! A taky je tady zlá věc, které se říká podpojištění.
Podpojištění je situace, kdy je pojistná částka, na kterou je majetek pojištěn, nižší než jeho skutečná hodnota. To znamená, že pokud dojde k pojistné události, například požáru nebo krádeži, pojišťovna vyplatí pouze poměrnou část škody. Podpojištění tedy vede k tomu, že pojistné plnění nemusí pokrýt všechny náklady na obnovu nebo opravu majetku.