← Všechny články

Publikováno
3.12.2023

Jak se vyhnout podvodníkům při online nákupech a během Vánoc

Délka čtení:
0:00
0:00

Kdo by taky raději nenakupoval dárky v teple domova a rovnou třeba z postele? V období Vánoc se mnoho lidí přiklání k online nakupování, aby se vyhnuli davům v kamenných obchodech. Bohužel, s tímto trendem přichází i zvýšené riziko podvodů a krádeží osobních údajů. Proto je důležité vědět, na co si dát pozor při nakupování online a jak se vyhnout podvodníkům. Existuje několik opatření, můžeme je jednoduše rozdělit na aktivní a pasivní ochranu. Aktivní se rozumí například nakupovat pouze u důvěryhodných e-shopů a vyhnout se neznámým stránkám. Jako pasivní ochranu můžeme zmínit nainstalovaný antivirový software a firewall. Stejně tak nezapomínejte mít průběžně aktualizovaný operační systém a prohlížeč. A základním pilířem, jak se chránit, je rozhodně používat silná hesla.

Rozpoznejte podvod při online nakupování

Při nakupování online je důležité být opatrný a rozpoznat podvodné praktiky. Buďte vždy o krok napřed, nejlepší obranou proti podvodníkům je znát jejich triky. Někteří z nich mají velice dobře promyšlené taktiky, které si uvedeme na příkladech.

Falešné webové stránky a podvodné e-maily

Podvodníci mohou vytvářet falešné webové stránky, které vypadají jako oficiální obchody. Tyto stránky mohou být velmi podobné originálním stránkám, ale mají jinou adresu URL (název za známým „www.“), kontrolujte pozorně jeho znění. Častokrát mají jiné přípony než klasické .cz / .eu / .com a jiné nám obecně známé. Možná zmíněnou kriminální aktivitu už znáte pod název „phishing“ a setkali jste se s ním v rámci IT vzdělávání. Nejen korporátní společnosti ukládají povinnost svým zaměstnancům absolvovat školení se závěrečným testem k této problematice. Dále je dobré mít nainstalovaný antivirový software, který sám dokáže odhalit podvodné stránky a varuje vás před jejím otevřením.

Pozorně si prohlédněte příklady falešných e-mailů. Všimli jste si obsahu, formulace a především názvu webové adresy? Rozhodně na nic neklikejte, nereagujte!

Podvodné e-maily

Jak jste se mohli přesvědčit, podvodníci častokrát posílají podvodné e-maily, které vypadají jako oficiální e-maily známých obchodů či institucí. Tyto e-maily mohou obsahovat odkazy na falešné webové stránky nebo požadovat od zákazníka, aby přímo zadal své osobní údaje. Konkrétní příklady uvádí právě stránky kybertest.cz od České bankovní asociace.

Vždy detailně zkontrolujte znění e-mailové adresy odesílatele a prověřte si shodu s uvedeným e-mailem na stránkách obchodu. Pokud se liší a nebo jej není možné dohledat, častokrát je na webu obchodu uvedena infolinka, ověřte si skutečnost telefonicky. Spolu s tím může e-mail obsahovat krkolomný text, který by měl být dalším varovným signálem. Rozhodně neklikejte na odkazy obsažené v e-mailech, pokud si nejste jistí, že jsou bezpečné - může to být past.

Podvody na sociálních sítích, inzercích a bazarech

Kromě falešných webových stránek buďte ostražití i na sociálních sítích. Místní profily a účty mohou být také falešné! Podvodníci si zakládají na první pohled lákavě vypadající účet, který má minimum sledujících a mnohdy to nejsou reálné profily. Zahrajte si na Colomba, prozkoumejte, co se dá. Většinou vám takový účet na sociálních sítích o sobě neprozradí mnoho, jen nabízí zboží k prodeji. Podobně jsou na tom inzerce a bazary. Příkladem je komunikace s podvodníkem, který odkazuje na dopravce GLS. Jedná se pouze o zástěrku, na falešný odkaz upozorňuje sama přepravní společnost na svém webu.

Pochybně velké slevy

Takzvaní "šmejdi", jak jste se již mohli s takovým pojmenováním setkat, nabízejí mimo jiné i nereálné slevy, aby nalákali zákazníky k nákupu různého zboží. Slevy kupříkladu ve výši 70 % bývají nepravděpodobně vysoké. Zvláště, pokud výsledná cena odpovídá přibližně výrobní ceně z fabriky v Číně. Reálná finanční škoda pro vás nemusí znamenat existenční problémy, v podstatě se může jednat o pár stovek, ale kolik dalších důvěřivých zákazníků naletí stejně jako vy? Podvodníci si následně mnou spokojeně ruce, což je motivuje k dalším podvodům. Ověřte si, zda slevy odpovídají realitě a jestli je produkt nabízen oficiálním obchodem. Určitě si porovnejte ceny s jinými obchody, abyste se ujistili, že cena je přiměřená a reálná.

Znáte, jaké jsou nejčastější podvody během Vánoc?

Vánoční období je pro podvodníky významnou příležitostí, jak přijít snadno k penězům. Snad každý z nás je v pressu, chce si ušetřit čas (a mnohdy i nervy při vánočních nákupech) a sám se tak stává velice snadnou obětí. Vánoční svátky s sebou nesou více “povinností”, než v kterémkoliv jiném období a my se neviditelnému tlaku musíme chtě nechtě přizpůsobit. Výzdoba, dárky, nakoupit, uvařit, nachystat, uklidit, zvládnout nájezdy rodiny, do toho vánoční (alko) večírky,.. Nebylo by divu, kdybyste už nějaký nemilý zážitek s podvodníky měli historicky za sebou. Třeba v některém z níže uvedených příkladů poznáte sami sebe.

Falešné charitativní organizace

Ideální období pro náš soucit, kdy jsme (hlavně ženy, viďte) lehce přecitlivělé duše. Máme tendenci víc než kdy jindy konat dobro a pomoci vytvořit krásné Vánoce i těm, kteří to štěstí nemají. Vyskytují se fiktivní charitativních organizace, které využívají dobrou vůli lidí a snaží se je přesvědčit, aby darovali peníze na smyšlené účely. Podvodníci například vytvářejí i webové stránky, které se tváří jako oficiální stránky skutečných charitativních organizací. 

Příkladem je nafingovaná kampaň “dívka s rakovinou”, která vylákala z lidí finanční dary v přepočtu za 14 milionů korun! Právě společnost Avast rozklíčovala několik videí kolujících po celém světě, ze kterých darované peníze určitě nepůjdou na léčbu dívce ze srdcervoucího spotu. Tváří se přesvědčivě, video je natočeno v několika verzích v různých jazycích, ale dívka má vždy jiné jméno. Totožné video je natočeno i s jinými děvčátky, ale opět peníze putují skrze anonymní domény úplně do jiné země. Je na místě být obezřetný při darování peněz a vždy si detailně ověřit pravost organizace - jejich data, kontaktní údaje a aktivity by měly být transparentní.

Nekvalitní a laciné zboží

Troufáme si říci, že s tímto nešvarem se setkal každý z nás. Minimálně jste byli zklamaní z kvality výrobku oproti jeho ceně. Vaše očekávání bylo častokrát větší. Podezřelým znakem už by pro vás měla být obdivuhodně nízká cena. Strategie prodejce bude snaha se co nejdříve zbavit nekvalitního zboží, než na danou skutečnost bude upozorněno! Většinou vám bude doručen padělek a nebo zboží druhé jakosti či výrobek s kazem. Sledujte recenze, nebuďte testovacími průkopníky a nehrajte zbytečně nákupní vabank.

Nákup „neexistujícího“ zboží

Častá nemilá zkušenost je i ten typ prodejce, který ve skutečnosti neexistuje. Po obdržení vaší platby zvolí strategii doslova mrtvého brouka, případně se vymlouvá, omlouvá a následně zmizí. V danou chvíli se začnou objevovat první negativní recenze nakupujících, kteří mají totožný příběh. Webovou stránku nebo účet již není možné dohledat, naopak se jméno stránky potažmo účet / profil prodejce objevuje v různých diskuzích a na seznamu rizikových e-shopů od ČOI. Na stránce stačí zadat název obchodu a vyhledat. Pokud je na pomyslném blacklistu, šance na vrácení peněz jsou mizivé.

Shrnutí 9 nejčastějších podvodů nejen o Vánocích!

Zmínili jsme jen pár příkladů, u kterých jsme se rozepsali podrobněji. Ale nejsou zdaleka jedinými riziky, které představují hrozbu. Řeknete s jistotou, že je znáte všechny?

 1. Podvodné maily - phishing
 2. Podvodné SMS (smishing)
 3. Podvodné telefonáty údajných bankéřů, policistů či investičních poradců (vishing)
 4. Podvodné platby mobilem (m-platby)
 5. Podvodné platební brány
 6. Podvodné mobilní aplikace a udílení oprávnění k aplikacím
 7. Podvodné e-shopy a webové stránky
 8. Bílý koně (money mules)
 9. Podvodné veřejné WiFi sítě

Připojujeme odkaz na kompletní shrnutí, kde jsou přehledně a srozumitelně zpracované příklady podvodů včetně jejich vizualizace a reálných situací. Připomenou vám, jak velké je riziko stát se lehce obětí podvodu. Uložte si odkaz na lištu, není od věci se k němu čas od času vrátit. Osvěžíte si své znalosti a zároveň se může obsah aktualizovat o nové případy, o nové podvodné praktiky.

Víte, kde všude můžete na “šmejdy” narazit? Příklady podvodů, které vás překvapí!

Podvodníci mají o Vánocích doslova žně, snaží se využít příležitosti a “vydělat si” na neopatrných a méně ostražitých lidech. Projděte si příklady podvodů včetně skutečných příběhů obětí nejen online podvodníků!

Podvodné nabídky na sociálních sítích

Právě sociální sítě jsou přímo rájem pro online podvodníky. Falešný účet, profil, údaje, nikdy nemáte jistotu, kdo sedí na druhé straně doopravdy. Jako příklad uvedeme známý Marketplace na Facebooku. Lidé zde mohou prodávat téměř vše - od ojetých automobilů, přes luxusní kabelku, nevyhovující obývací stěnu až k pronájmu bytu. Zarazit nás může v první chvíli už cena, pochybný může být i styl komunikace a tlak na nestandardní postupy platby a možnosti zaslání. Prověřte si prodejce, profil založený pár měsíců zpět bez jakékoliv historie a “přátel” je jasné riziko.

Stejně tak ale buďte obezřetní, pokud na sociálních sítích něco prodáváte. Trvejte na platbě předem v celé výši, žádná krkolomná řešení. Další možností je osobní předání, avšak určitě trvejte na osobním setkání někde na veřejném místě. Nenechte se vylákat na místo, kde budete jen sami dva. Rozumější je jít s doprovodem druhé osoby, nejlépe s dalším mužem. Rozhodně neposkytujte svoji adresu bydliště a ani nesdělujte, kde přibližně bydlíte. Setkejte se na neutrálním veřejném místě.

Podvody s dárkovými kartami

Pozor na dárkové karty, které jsou prodávány (a to i za plnou cenu, beze slevy) například z důvodu končící expirace, nevhodného dárku, úrazu,.. Karty mohou být i padělané a neplatné. Od neznámého člověka je taková koupě opravdu sázka do loterie. Její pravost potvrdí pouze prodejce, který dárkovou kartu vystavil.

Podvodné aukce

Ano. I online aukce jsou zneužívány jako způsob, jak získat peníze od neznalých zákazníků. Prodejci nabízejí neexistující produkty nebo prodávají produkty, které neodpovídají popisu. V podstatě je to obdobný příběh s nekvalitním či neexistujícím zbožím nejen na sociálních sítích a internetových stránkách. Stejně tak zde postupujte obezřetně.

Jak se tedy bránit? Buďte ve střehu a nebuďte obětí podvodu.

Víte, že existují online vzdělávací kurzy zdarma?

Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před podvodníky, je získat znalosti o různých typech podvodů, které se vyskytují nejen během Vánoc, ale při jakékoliv online aktivitě. Existuje mnoho zdrojů, zabývající se problematikou kybernetických útoků, dokonce existují bezplatné kurzy (pro běžné uživatele) a testy znalostí. Samozřejmostí jsou k dispozici i vzdělávací materiály o kybernetické bezpečnosti a ochraně proti podvodům. 

Právě zmíněný Kybertest s trefným hashtagem “nePINdej” je projekt od České bankovní asociace. Na stránkách se vám vygeneruje interaktivní vzdělávací test, který je na základě vámi zadaných indicií přímo odpovídající vašemu věku. Testování probíhá formou hry, kdy dostanete pomyslných 100 000 Kč a vaším úkolem je peníze uchránit.

5 bodů pro vaši bezpečnost

Kromě prohloubení znalostí o hrozících online podvodech jsou ovšem nezbytně nutná i další opatření. Nezapomínejte na dodržování bezpečnostních zásad při nakupování. Zde si uvedeme několik pravidel, jak útokům předejít.

 • Používejte silná hesla a mějte různá hesla pro různé účty.
 • Používejte dvoufázovou ověřovací metodu pro přihlašování.
 • Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy v e-mailech, SMS,.. nebo na sociálních sítích.
 • Používejte antivirový program a dohlížejte na pravidelné aktualizace.
 • Používejte zabezpečené způsoby platby (Apple Pay, Google Pay, PayPal,..)

Použití antivirových programů a jejich smysl

Antivirový program není radno podceňovat. Podvodníci mohou být z řad IT mistrů a veškerou vaši aktivitu na internetu mohou vidět skrze nainstalovaný škodlivý program nebo aplikaci!

Zkráceně “antivir” je počítačový software, který identifikuje a následně odstraňuje počítačové viry. Eliminuje i jiný škodlivý software (malware), který je řekněme menší hrozbou (napadá soubory a data, které může poškodit nebo smazat).

Úspěšnost a prospěšnost antiviru závisí na mnoha kritériích, ne všechna jdou spolu porovnávat. Mohou mít odlišné specializace a schopnosti. Velice záleží na aktuálnosti databáze počítačových virů, která je průběžně aktualizována z internetu. Proto jsou aktualizace v počítači tak důležité.

Přikládáme pro vás přehledné hodnocení, recenze a srovnání těch 10 nejlepších antivirů!

Platba kartou na internetu jedině bezpečně

Při platbě kartou online je důležité se ujistit, že stránka, na které zadáváte své údaje, je bezpečná. Měla by mít platný certifikát SSL, což poznáte podle zeleného zámečku hned vedle názvu webové stránky. Po kliknutí na zelený symbol se vám rozbalí informace o tom, kdo si certifikát nechal vystavit. Pokud je shodně uvedeno jméno webu, znamená to, že je stránka důvěryhodná.

Také sledujte zdali je při platbě kartou součástí bezpečnostní prvek, jako je 3D Secure, což je systém ověření totožnosti uživatele při platbě. Určitě stojí za zmínku stránka GoPay, kde je přehledně popsáno a vysvětleno, Jak bezpečně platit kartou na internetu

Jak rozpoznat důvěryhodné online prodejce?

Bohužel ani úhledně zpracovaný web, který působí věrohodně, nezaručuje férového prodejce. Je více než důležité vyzjistit si veškeré dostupné informace o prodávajícím, jeho kontaktní e-mail a telefon, adresa, nejlépe včetně možnosti dohledat si IČ v obchodním rejstříku. A čím delší historie na trhu, tím lépe. Tyto 3 body se snažte vždy prověřit.

 • Oficiální webové stránky výrobců a prodejců.
 • Hodnocení a recenze produktů od ověřených zákazníků.
 • Nezávislé webové stránky, které testují a hodnotí produkty.

Ověřte si prodejce - recenze, recenze a zase recenze!

Před nákupem zkontrolujte, zda je prodejce důvěryhodný. Můžete si zjistit jeho reputaci na různých webových fórech a recenzích. Má daný prodejce své stránky? A sleduje dané stránky někdo známý z vašeho okolí? Zkuste se ho zeptat na zkušenost. Odkud se o prodejci dozvěděl a zdali už něco zakoupil. Určitě je důležité zkontrolovat, zda má prodejce platné kontaktní údaje a zda jsou dostupné na jeho webových stránkách. Pokud jsou tyto údaje skryté nebo nedostupné, může to být podezřelé. Neberte v potaz hesla typu „Máme více něž 18 000 spokojených zákazníků“ a „95 % nám udělilo pět hvězdiček“, která jsou uvedená přímo na jejich web stránkách. Nejedná se o přímé recenze spotřebitelů, ale jen o prázdná tvrzení.

Máte obavu, že už je na prevenci pozdě a stali jste se obětí podvodu?

 • Ihned kontaktujte svoji banku
 • Změňte si přihlašovací údaje
 • Obraťte se na policii ČR

Závěrem k ochraně spotřebitelů si dovolujeme odkázat na rozšířené “Základní desatero bezpečnosti”, které vychází právě z rozsáhlého projektu České bankovní asociace.

Děsivá realita online podvodů v číslech

Víte, že v loňském roce podvodníci okradli celkem o 2 miliardy klienty všech bank v ČR? Průměrem škoda činí 160 000 Kč na podvedeného. Proto apelujeme, ověřte si s kým komunikujete. Nikdy nesdělujte svá přihlašovací jména, hesla ani údaje z platební karty. A buďte obezřetní, k čemu přesně dáváte souhlas. V dnešní době nedochází jen k běžným podvodům v podobě počítačových virů, krádeží dat a skenování karet včetně PIN kódů. Vyskytuje se častěji tzv. sociální manipulace, kdy oběť podvodníkovi věří a spolupracuje. Diskutujte o rizicích a nástrahách jak s dětmi, tak seniory. Ti jsou nejzranitelnější a důvěřují vlídnému slovu.

Nikdo nemá rád špatné konce, ani my. Proto doplníme náš článek o pohádkově šťastné konce, souhlasíte?

Pomyslná černá kronika finančních online podvodů je u konce. Prosím, uchovejte si alespoň ve své mysli, jaké nástrahy na vás v online světě mohou čekat. Buďte obezřetní, informujte své blízké okolí, převyprávějte některý z uvedených příběhů, nebo jim pošlete odkaz přímo na článek. O podvodných praktikách a „šmejdech“ už bylo řečeno snad vše, navážeme v příjemnějším duchu.

Existují i smysluplné a ověřené instituce, projekty čí charitativní organizace, které můžete sami podpořit. I když nemáte peněz na rozhazování, navrhujeme si odpustit jednu kávu v bistru cestou do práce a přispět právě tou drobnou částkou. Když nás bude více, ve výsledku to bude daleko zajímavější cifra! Uvádíme vám v naší široké veřejnosti ty lidem nejmilejší organizace. Častokrát postačí si uvedené stránky jen projít a mít v sobě tu hřejivou radost, že dobré věci se dějí.

 1. Ježíškova vnoučata - kouzelný projekt zaměřený na babičky a dědečky v domovech pro seniory po celé ČR. Ve spolupráci s Českým rozhlasem existuje jako nadační fond již od roku 2016. Cílem bylo přinést do těchto zařízení více radosti a života. Na webových stránkách je možné si vybrat, zdali přispějete na projekt finančně a nebo si vyberete ze seznamu konkrétní přání seniora a to splníte. Nemusí to být hmotný dárek, jako zdravotní pantofle, rádio, pohodlné křeslo a nebo polohovací vozík. Historicky tu byla přání jako “vystoupení dětí z MŠ”, “lekce tance”, ale i “pánský striptýz pro klub dam”. Které milé přání splníte vy?
 2. Krabice od bot - jedná se o největší českou sbírku vánočních dárků pro děti v nouzi. Letos se koná již 13. ročník a zaměřuje se na rodiny s dětmi, žijící v azylových domech či v nízkoprahových zařízení. Sbírka je pod hlavičkou Diakonie ČCE a hromadně se do akce zapojuje nejen široká veřejnost, ale i školy a školky. Zároveň existuje i projekt “Krabice online”, který funguje již od roku 2017. Ten se zaměřuje na finanční podporu, protože ne všechna přání a pomoc se vejde do krabice. Podporuje rodiny dětí s postižením, financuje doučování a volnočasové aktivity pro sociálně vyloučené skupiny a pěstounské rodiny.
 3. Strom splněných přání - vánoční kampaň od projektu “Dejme Dětem Šanci” píše svoji historii od roku 2011. Pomáhá a připravuje dospívající a dospělé na odchod z dětského domova. Pro představu zaštiťuje vše od vzdělávání přes hledání zaměstnání až po zprostředkování ubytování včetně startovacích balíčků se základním vybavením domácnosti při vstupu do samostatného života. Představte si vánoční strom, kde visí přáníčka od dětiček různého věku s fotkou jejich vysněného dárku. Vyberte dárek a příběh, který vás oslovil a jednoduše zaklikněte „chci koupit“ jako byste navštívili běžný e-shop. Blahopřejeme, rozveselili jste další dětské srdce!

Shrnutí k online podvodníkům na závěr

 • Kontrolujte si základní údaje prodejce - čím méně informací dohledáte, tím větší riziko hrozí
 • Recenze vládnou světem - prověřte si prodejce a jeho historii, zjistěte si zkušenosti jiných zákazníků
 • Informujte se a vzdělávejte se - podvodníků přibývá, buďte v obraze, chráníte tak své finance
 • Bezpečnostní programy a prevence - silná hesla, šifrování, prověřování a ověřování je nezbytností
 • Neriskujte, nehazardujte, ale uvažujte - netestujte, vybírejte si ověřené prodejce

Víte již nyní, že vás Vánoce budou stát více, než jste plánovali?

Jsme tady pro vás 24/7 i během svátků a peníze zašleme do 5 minut. Stačí vyplnit žádost o úvěr.
Pokud již máte Flexi úvěr, mrkněte do klientského profilu, zda máte volný limit k čerpání, obratem můžete mít peníze na svém účtu.

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka