Při nakupování online je důležité být opatrný a rozpoznat podvodné praktiky. Buďte vždy o krok napřed, nejlepší obranou proti podvodníkům je znát jejich triky. Někteří z nich mají velice dobře promyšlené taktiky, které si uvedeme na příkladech.
Podvodníci mohou vytvářet falešné webové stránky, které vypadají jako oficiální obchody. Tyto stránky mohou být velmi podobné originálním stránkám, ale mají jinou adresu URL (název za známým „www.“), kontrolujte pozorně jeho znění. Častokrát mají jiné přípony než klasické .cz / .eu / .com a jiné nám obecně známé. Možná zmíněnou kriminální aktivitu už znáte pod název „phishing“ a setkali jste se s ním v rámci IT vzdělávání. Nejen korporátní společnosti ukládají povinnost svým zaměstnancům absolvovat školení se závěrečným testem k této problematice. Dále je dobré mít nainstalovaný antivirový software, který sám dokáže odhalit podvodné stránky a varuje vás před jejím otevřením.
Pozorně si prohlédněte příklady falešných e-mailů. Všimli jste si obsahu, formulace a především názvu webové adresy? Rozhodně na nic neklikejte, nereagujte!
Jak jste se mohli přesvědčit, podvodníci častokrát posílají podvodné e-maily, které vypadají jako oficiální e-maily známých obchodů či institucí. Tyto e-maily mohou obsahovat odkazy na falešné webové stránky nebo požadovat od zákazníka, aby přímo zadal své osobní údaje. Konkrétní příklady uvádí právě stránky kybertest.cz od České bankovní asociace.
Vždy detailně zkontrolujte znění e-mailové adresy odesílatele a prověřte si shodu s uvedeným e-mailem na stránkách obchodu. Pokud se liší a nebo jej není možné dohledat, častokrát je na webu obchodu uvedena infolinka, ověřte si skutečnost telefonicky. Spolu s tím může e-mail obsahovat krkolomný text, který by měl být dalším varovným signálem. Rozhodně neklikejte na odkazy obsažené v e-mailech, pokud si nejste jistí, že jsou bezpečné - může to být past.
Kromě falešných webových stránek buďte ostražití i na sociálních sítích. Místní profily a účty mohou být také falešné! Podvodníci si zakládají na první pohled lákavě vypadající účet, který má minimum sledujících a mnohdy to nejsou reálné profily. Zahrajte si na Colomba, prozkoumejte, co se dá. Většinou vám takový účet na sociálních sítích o sobě neprozradí mnoho, jen nabízí zboží k prodeji. Podobně jsou na tom inzerce a bazary. Příkladem je komunikace s podvodníkem, který odkazuje na dopravce GLS. Jedná se pouze o zástěrku, na falešný odkaz upozorňuje sama přepravní společnost na svém webu.
Takzvaní "šmejdi", jak jste se již mohli s takovým pojmenováním setkat, nabízejí mimo jiné i nereálné slevy, aby nalákali zákazníky k nákupu různého zboží. Slevy kupříkladu ve výši 70 % bývají nepravděpodobně vysoké. Zvláště, pokud výsledná cena odpovídá přibližně výrobní ceně z fabriky v Číně. Reálná finanční škoda pro vás nemusí znamenat existenční problémy, v podstatě se může jednat o pár stovek, ale kolik dalších důvěřivých zákazníků naletí stejně jako vy? Podvodníci si následně mnou spokojeně ruce, což je motivuje k dalším podvodům. Ověřte si, zda slevy odpovídají realitě a jestli je produkt nabízen oficiálním obchodem. Určitě si porovnejte ceny s jinými obchody, abyste se ujistili, že cena je přiměřená a reálná.
Vánoční období je pro podvodníky významnou příležitostí, jak přijít snadno k penězům. Snad každý z nás je v pressu, chce si ušetřit čas (a mnohdy i nervy při vánočních nákupech) a sám se tak stává velice snadnou obětí. Vánoční svátky s sebou nesou více “povinností”, než v kterémkoliv jiném období a my se neviditelnému tlaku musíme chtě nechtě přizpůsobit. Výzdoba, dárky, nakoupit, uvařit, nachystat, uklidit, zvládnout nájezdy rodiny, do toho vánoční (alko) večírky,.. Nebylo by divu, kdybyste už nějaký nemilý zážitek s podvodníky měli historicky za sebou. Třeba v některém z níže uvedených příkladů poznáte sami sebe.
Ideální období pro náš soucit, kdy jsme (hlavně ženy, viďte) lehce přecitlivělé duše. Máme tendenci víc než kdy jindy konat dobro a pomoci vytvořit krásné Vánoce i těm, kteří to štěstí nemají. Vyskytují se fiktivní charitativních organizace, které využívají dobrou vůli lidí a snaží se je přesvědčit, aby darovali peníze na smyšlené účely. Podvodníci například vytvářejí i webové stránky, které se tváří jako oficiální stránky skutečných charitativních organizací.
Příkladem je nafingovaná kampaň “dívka s rakovinou”, která vylákala z lidí finanční dary v přepočtu za 14 milionů korun! Právě společnost Avast rozklíčovala několik videí kolujících po celém světě, ze kterých darované peníze určitě nepůjdou na léčbu dívce ze srdcervoucího spotu. Tváří se přesvědčivě, video je natočeno v několika verzích v různých jazycích, ale dívka má vždy jiné jméno. Totožné video je natočeno i s jinými děvčátky, ale opět peníze putují skrze anonymní domény úplně do jiné země. Je na místě být obezřetný při darování peněz a vždy si detailně ověřit pravost organizace - jejich data, kontaktní údaje a aktivity by měly být transparentní.
Troufáme si říci, že s tímto nešvarem se setkal každý z nás. Minimálně jste byli zklamaní z kvality výrobku oproti jeho ceně. Vaše očekávání bylo častokrát větší. Podezřelým znakem už by pro vás měla být obdivuhodně nízká cena. Strategie prodejce bude snaha se co nejdříve zbavit nekvalitního zboží, než na danou skutečnost bude upozorněno! Většinou vám bude doručen padělek a nebo zboží druhé jakosti či výrobek s kazem. Sledujte recenze, nebuďte testovacími průkopníky a nehrajte zbytečně nákupní vabank.
Častá nemilá zkušenost je i ten typ prodejce, který ve skutečnosti neexistuje. Po obdržení vaší platby zvolí strategii doslova mrtvého brouka, případně se vymlouvá, omlouvá a následně zmizí. V danou chvíli se začnou objevovat první negativní recenze nakupujících, kteří mají totožný příběh. Webovou stránku nebo účet již není možné dohledat, naopak se jméno stránky potažmo účet / profil prodejce objevuje v různých diskuzích a na seznamu rizikových e-shopů od ČOI. Na stránce stačí zadat název obchodu a vyhledat. Pokud je na pomyslném blacklistu, šance na vrácení peněz jsou mizivé.
Zmínili jsme jen pár příkladů, u kterých jsme se rozepsali podrobněji. Ale nejsou zdaleka jedinými riziky, které představují hrozbu. Řeknete s jistotou, že je znáte všechny?
Připojujeme odkaz na kompletní shrnutí, kde jsou přehledně a srozumitelně zpracované příklady podvodů včetně jejich vizualizace a reálných situací. Připomenou vám, jak velké je riziko stát se lehce obětí podvodu. Uložte si odkaz na lištu, není od věci se k němu čas od času vrátit. Osvěžíte si své znalosti a zároveň se může obsah aktualizovat o nové případy, o nové podvodné praktiky.
Podvodníci mají o Vánocích doslova žně, snaží se využít příležitosti a “vydělat si” na neopatrných a méně ostražitých lidech. Projděte si příklady podvodů včetně skutečných příběhů obětí nejen online podvodníků!
Právě sociální sítě jsou přímo rájem pro online podvodníky. Falešný účet, profil, údaje, nikdy nemáte jistotu, kdo sedí na druhé straně doopravdy. Jako příklad uvedeme známý Marketplace na Facebooku. Lidé zde mohou prodávat téměř vše - od ojetých automobilů, přes luxusní kabelku, nevyhovující obývací stěnu až k pronájmu bytu. Zarazit nás může v první chvíli už cena, pochybný může být i styl komunikace a tlak na nestandardní postupy platby a možnosti zaslání. Prověřte si prodejce, profil založený pár měsíců zpět bez jakékoliv historie a “přátel” je jasné riziko.
Stejně tak ale buďte obezřetní, pokud na sociálních sítích něco prodáváte. Trvejte na platbě předem v celé výši, žádná krkolomná řešení. Další možností je osobní předání, avšak určitě trvejte na osobním setkání někde na veřejném místě. Nenechte se vylákat na místo, kde budete jen sami dva. Rozumější je jít s doprovodem druhé osoby, nejlépe s dalším mužem. Rozhodně neposkytujte svoji adresu bydliště a ani nesdělujte, kde přibližně bydlíte. Setkejte se na neutrálním veřejném místě.
Pozor na dárkové karty, které jsou prodávány (a to i za plnou cenu, beze slevy) například z důvodu končící expirace, nevhodného dárku, úrazu,.. Karty mohou být i padělané a neplatné. Od neznámého člověka je taková koupě opravdu sázka do loterie. Její pravost potvrdí pouze prodejce, který dárkovou kartu vystavil.
Ano. I online aukce jsou zneužívány jako způsob, jak získat peníze od neznalých zákazníků. Prodejci nabízejí neexistující produkty nebo prodávají produkty, které neodpovídají popisu. V podstatě je to obdobný příběh s nekvalitním či neexistujícím zbožím nejen na sociálních sítích a internetových stránkách. Stejně tak zde postupujte obezřetně.
Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před podvodníky, je získat znalosti o různých typech podvodů, které se vyskytují nejen během Vánoc, ale při jakékoliv online aktivitě. Existuje mnoho zdrojů, zabývající se problematikou kybernetických útoků, dokonce existují bezplatné kurzy (pro běžné uživatele) a testy znalostí. Samozřejmostí jsou k dispozici i vzdělávací materiály o kybernetické bezpečnosti a ochraně proti podvodům.
Právě zmíněný Kybertest s trefným hashtagem “nePINdej” je projekt od České bankovní asociace. Na stránkách se vám vygeneruje interaktivní vzdělávací test, který je na základě vámi zadaných indicií přímo odpovídající vašemu věku. Testování probíhá formou hry, kdy dostanete pomyslných 100 000 Kč a vaším úkolem je peníze uchránit.
Kromě prohloubení znalostí o hrozících online podvodech jsou ovšem nezbytně nutná i další opatření. Nezapomínejte na dodržování bezpečnostních zásad při nakupování. Zde si uvedeme několik pravidel, jak útokům předejít.
Antivirový program není radno podceňovat. Podvodníci mohou být z řad IT mistrů a veškerou vaši aktivitu na internetu mohou vidět skrze nainstalovaný škodlivý program nebo aplikaci!
Zkráceně “antivir” je počítačový software, který identifikuje a následně odstraňuje počítačové viry. Eliminuje i jiný škodlivý software (malware), který je řekněme menší hrozbou (napadá soubory a data, které může poškodit nebo smazat).
Úspěšnost a prospěšnost antiviru závisí na mnoha kritériích, ne všechna jdou spolu porovnávat. Mohou mít odlišné specializace a schopnosti. Velice záleží na aktuálnosti databáze počítačových virů, která je průběžně aktualizována z internetu. Proto jsou aktualizace v počítači tak důležité.
Přikládáme pro vás přehledné hodnocení, recenze a srovnání těch 10 nejlepších antivirů!
Při platbě kartou online je důležité se ujistit, že stránka, na které zadáváte své údaje, je bezpečná. Měla by mít platný certifikát SSL, což poznáte podle zeleného zámečku hned vedle názvu webové stránky. Po kliknutí na zelený symbol se vám rozbalí informace o tom, kdo si certifikát nechal vystavit. Pokud je shodně uvedeno jméno webu, znamená to, že je stránka důvěryhodná.
Také sledujte zdali je při platbě kartou součástí bezpečnostní prvek, jako je 3D Secure, což je systém ověření totožnosti uživatele při platbě. Určitě stojí za zmínku stránka GoPay, kde je přehledně popsáno a vysvětleno, Jak bezpečně platit kartou na internetu.
Bohužel ani úhledně zpracovaný web, který působí věrohodně, nezaručuje férového prodejce. Je více než důležité vyzjistit si veškeré dostupné informace o prodávajícím, jeho kontaktní e-mail a telefon, adresa, nejlépe včetně možnosti dohledat si IČ v obchodním rejstříku. A čím delší historie na trhu, tím lépe. Tyto 3 body se snažte vždy prověřit.
Před nákupem zkontrolujte, zda je prodejce důvěryhodný. Můžete si zjistit jeho reputaci na různých webových fórech a recenzích. Má daný prodejce své stránky? A sleduje dané stránky někdo známý z vašeho okolí? Zkuste se ho zeptat na zkušenost. Odkud se o prodejci dozvěděl a zdali už něco zakoupil. Určitě je důležité zkontrolovat, zda má prodejce platné kontaktní údaje a zda jsou dostupné na jeho webových stránkách. Pokud jsou tyto údaje skryté nebo nedostupné, může to být podezřelé. Neberte v potaz hesla typu „Máme více něž 18 000 spokojených zákazníků“ a „95 % nám udělilo pět hvězdiček“, která jsou uvedená přímo na jejich web stránkách. Nejedná se o přímé recenze spotřebitelů, ale jen o prázdná tvrzení.
Závěrem k ochraně spotřebitelů si dovolujeme odkázat na rozšířené “Základní desatero bezpečnosti”, které vychází právě z rozsáhlého projektu České bankovní asociace.
Víte, že v loňském roce podvodníci okradli celkem o 2 miliardy klienty všech bank v ČR? Průměrem škoda činí 160 000 Kč na podvedeného. Proto apelujeme, ověřte si s kým komunikujete. Nikdy nesdělujte svá přihlašovací jména, hesla ani údaje z platební karty. A buďte obezřetní, k čemu přesně dáváte souhlas. V dnešní době nedochází jen k běžným podvodům v podobě počítačových virů, krádeží dat a skenování karet včetně PIN kódů. Vyskytuje se častěji tzv. sociální manipulace, kdy oběť podvodníkovi věří a spolupracuje. Diskutujte o rizicích a nástrahách jak s dětmi, tak seniory. Ti jsou nejzranitelnější a důvěřují vlídnému slovu.
Pomyslná černá kronika finančních online podvodů je u konce. Prosím, uchovejte si alespoň ve své mysli, jaké nástrahy na vás v online světě mohou čekat. Buďte obezřetní, informujte své blízké okolí, převyprávějte některý z uvedených příběhů, nebo jim pošlete odkaz přímo na článek. O podvodných praktikách a „šmejdech“ už bylo řečeno snad vše, navážeme v příjemnějším duchu.
Existují i smysluplné a ověřené instituce, projekty čí charitativní organizace, které můžete sami podpořit. I když nemáte peněz na rozhazování, navrhujeme si odpustit jednu kávu v bistru cestou do práce a přispět právě tou drobnou částkou. Když nás bude více, ve výsledku to bude daleko zajímavější cifra! Uvádíme vám v naší široké veřejnosti ty lidem nejmilejší organizace. Častokrát postačí si uvedené stránky jen projít a mít v sobě tu hřejivou radost, že dobré věci se dějí.
Jsme tady pro vás 24/7 i během svátků a peníze zašleme do 5 minut. Stačí vyplnit žádost o úvěr.
Pokud již máte Flexi úvěr, mrkněte do klientského profilu, zda máte volný limit k čerpání, obratem můžete mít peníze na svém účtu.