← Všechny články

Publikováno
25.2.2025

Čas na změnu! Jak se vyrovnat s přechodem na letní čas?

Délka čtení:
2 min 30 s
0:00
0:00

Je to tady zase. Když už jste si tak nějak zvykli na množství ranního světla, přijde znovu stejná rána – posun času. A ne, tentokrát si ho nepřidáváme, ale bereme! V neděli v noci nám zmizí celá hodina spánku, jako by ji někdo nacpal do černé díry.

A my? My se s tím musíme nějak poprat.

Když hodina spánku bolí víc než ranní budík

Říká se, že lidské tělo je neuvěřitelně přizpůsobivé. Ale zkuste mu říct, že se musí probudit o hodinu dřív, a hned zjistíte, že až tak flexibilní není.

Podle psychologů a neurologů je přechod na letní čas pro naše tělo těžší než návrat na zimní. Proč? Protože přicházíme o spánek, a spánek je něco jako restartovací tlačítko pro mozek. Když ho zmáčkneme o hodinu dřív, náš systém se zkrátka sekne.

Věčný boj sov a skřivanů

Možná patříte mezi ranní ptáčata, co vyskakují z postele ještě před východem slunce. Gratulujeme! Ale pokud jste typ, který si ráno potřebuje dát tři kávy, než začne fungovat, změna času vás trefí jako cihla.

Psychologové říkají, že lidé se dělí na „skřivany“ a „sovy“. Skřivani se radují, protože den se jim teď protáhne. Sovy? Ty si budou muset na ranní sluneční paprsky zvyknout, i když by je nejraději ignorovaly.

Méně spánku, méně energie, méně koncentrace

Hodinový posun dokáže rozhodit nejen vaši ranní náladu, ale i vaši produktivitu. Výzkumy ukazují, že v týdnu po změně času stoupá počet dopravních nehod, pracovních chyb i hádek v kanceláři. (Takže pokud v pondělí uvidíte kolegu na pokraji nervového zhroucení, buďte milí. Možná mu jen někdo ukradl hodinu spánku.)

A co naše zdraví?

Nejde jen o ospalost a podrážděnost. Změna času může mít i vážnější dopady. Spánek je zásadní nejen pro regeneraci mozku, ale i pro imunitní systém. A pokud se dlouhodobě nevyspíme pořádně, může se to projevit i v riziku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Letní vs. zimní čas: Věčný souboj

Debaty o zrušení střídání času se táhnou už roky. Evropská unie rozhodla, že si členské státy mohou vybrat, který čas chtějí zachovat. Ale háček je v tom, že se zatím nikdo neshodl.

Pokud bychom si nechali letní čas, měli bychom večer déle světlo, ale ráno bychom v zimě vstávali do tmy. Pokud bychom si ponechali zimní čas, vstávali bychom s denním světlem, ale letní večery by se zkrátily. Co je lepší? Zatím se nikdo neshodl – a tak si dál budeme každé jaro a podzim posouvat hodinky tam a zpět.

Jak přežít přechod na letní čas?

Dobrá zpráva je, že nejste sami. A i když se změně času nevyhnete, existuje pár triků, jak ji zvládnout s menšími následky:

  • Choďte spát dřív – i když to bolí, zkuste to pár dní před změnou.
  • Hodně světla přes den, minimum světla večer – modré světlo obrazovek vám neusnadní usínání.
  • Ráno se hýbejte – krátká procházka nebo pár dřepů pomůže tělu pochopit, že je den.
  • Buďte na sebe hodní – první dny po změně času nejsou na lámání pracovních rekordů.

Takže, připravte si kávu, nastavte si budík a pamatujte – letní čas je tady a s ním i o hodinu kratší spánek. Držíme vám palce!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka