Ne, není to jen o tom, že vtrhnete do šéfovy kanceláře se slovy: "Potřebuju prachy!". Potřebujete plán, data a přesvědčivé argumenty. Zamyslete se nad těmito otázkami:
Nejlepší je mít konkrétní data: procenta, grafy, čísla. Kdyžby náhodou šéf usnul nudou, aspoň ho probere tabulka s růstem obratu.
Přijít za šéfem, když má nervy v kýblu, protože právě ztratil klíčového klienta, není nejlepší strategie. Naopak, pokud jste právě zvládli obří projekt, vaše chvíle slávy je tu!
Kdy to zkusit?
Ukažte, že se neustále zlepšujete. Absolvovali jste kurz? Naučili se něco nového? Super, použijte to jako argument. Zaměstnavatelé mají rádi lidi, kteří na sobě makají.
A když už do sebe investujete čas a energii, měl by vás za to někdo ocenit – a nejlépe finančně.
Ne, neznamená to, že musíte být kancelářský klaun. Znamená to, že se aktivně zapojujete do firemního dění. Sdílíte nápady, pomáháte kolegům, jste vidět a slyšet. Když jste jen "ten člověk, co sedí v koutě a odklikává e-maily", bude si na vás šéf vzpomínat jen těžko.
Během jednání o platu musíte působit sebevědomě, ale ne arogantně. Věty jako: "Jestli mi nepřidáte, odcházím!" nejsou cesta. Stejně tak "Měl byste mi přidat, protože inflace" – to není důvod, proč by vám měl zaměstnavatel připlatit.
Jak to říct jinak?
Nevadí. Pokud dostanete "Ne", zeptejte se, co byste mohli zlepšit, aby "Ano" přišlo příště. Časem můžete vyjednávání zopakovat. A pokud to neklapne ani napodruhé, možná je čas poohlédnout se jinde. Někdy je nejrychlejší cesta k lepšímu platu změna firmy, kde vám nabídnou lepší peníze.
Pokud chcete růst profesně i platově, vzdělávání je klíčové. Sledujte trendy ve vašem oboru, absolvujte kurzy nebo si rozšiřte kvalifikaci. Vyšší odbornost vám dodá větší sebevědomí při vyjednávání o mzdě. A kde na to vzít?