Denní obědy v restauraci nebo fast food? 180 Kč denně znamená 3 600 Kč měsíčně a skoro 40 000 Kč ročně. Představte si, že místo toho investujete do dovolené u moře nebo do vhodných investic. Jenže není to jen o hlavních jídlech, připočítejte do toho také snídaně na benzínce, svačiny „jen tak na chuť“ a večerní zastávky pro něco rychlého k večeři. A už se bavíme o částce, která se může vyšplhat na desítky tisíc korun ročně. Řešení? Krabičky nejsou jen pro fitness nadšence a kulturisty - zkuste si připravit jídlo na víc dní dopředu, nakupovat chytře a objevit jednoduché, levné a rychlé recepty.
Z dlouhodobého hlediska vám tahle změna přinese nejen finanční úsporu, ale i zdravější jídelníček. Zde je pár tipů na vhodná jídla do krabiček.
Kouření škodí nejen zdraví, ale i peněžence. Už jste si spočítali, kolik vás to stojí? Pokud denně vykouříte krabičku cigaret za 150 Kč, za měsíc to dělá 4 500 Kč a za rok už neuvěřitelných 54 000 Kč, což už je pěkná částka na dovolenou nebo nový notebook a možná ještě něco k tomu.
Kromě okamžitých výdajů má kouření i dlouhodobé finanční důsledky. Čím déle kouříte, tím více utratíte nejen za cigarety, ale i za vyšší pojistné u životního pojištění a zdravotní péči. Omezení či konec kouření vám ušetří tisíce ročně a dlouhodobě zlepší zdraví. Jak na to? Zajímavé je, že mnoho kuřáků si uvědomuje finanční zátěž, ale často ji berou s nadsázkou.
Spočítat si, kolik peněz za kouření ročně vyhodíte, je sice zajímavé, ale ruku na srdce, varování na krabičkách ani děsivá čísla často nikoho nepřimějí přestat. Lidé si raději najdou způsob, jak si svůj zlozvyk ospravedlnit. Třeba jako v tomhle vtipu…
Nekuřák se ptá kuřáka: ,,Kolik denně prokouříš? “ Kuřák odpoví: ,,Tak dvě stovky.”
„Víš, že kdybys nekouřil a ty peníze investoval, mohl jsi mít za pár let klidně vlastní letadlo.“ Kuřák se na něj podívá a suše odpoví: „A ty kouříš?“
„Ne,“ odpoví nekuřák. A kuřák na to: „Tak kde máš letadlo?“
Výmluvy se vždycky najdou a jsou daleko jednodušší než, udělat skutečný krok k tomu přestat. I když je to jen vtip, realita je taková, že peníze, které dnes prokouříte, už nikdy neuvidíte. Tak proč je nevyužít lépe?
,,Bylo to ve slevě, tak jsem vlastně ušetřil! No a v podstatě je to jakoby obchod zaplatil vlastně mně." Jo, až na to, že jste si koupili něco, co ani nepotřebujete. Klasická marketingová past, nutí vás věřit, že pokud něco nepořídíte hned, přijdete o jedinečnou příležitost. Tomuto jevu se také říká FOMO, strach z toho, že nám něco unikne. Výsledkem jsou skříně plné oblečení, které nenosíte, šuplíky plné různých fičurek, které nepoužíváte, a peněženka, která pláče. Pokud vám online nakupování přerůstá přes hlavu, zkuste si zavést pravidlo: nechat produkt v košíku 24 hodin a až pak se rozhodnout, zda ho opravdu chcete. Často zjistíte, že touha po nákupu byla jen chvilková.
Kolikrát jste si stáhli aplikaci, zaplatili si její “Pro” verzi s tím, že ji budete pravidelně používat… a pak jste ji otevřeli jen párkrát? Zejména Fitness aplikace, na začátku to vypadá jako super investice, ale reálně je nevyužíváte. Online kurzy? Ty jste si zaplatili v lednu loňského roku a od té doby na ně ani neklikli. Většinou jste už i zapomněli, že nějaké takové aplikace v telefonu máte. Stejně tak je to s různými předplatnými. Možná platíte za streamovací služby, digitální noviny nebo cloudová úložiště, která už dávno nevyužíváte.
Co s tím? Projděte si seznam předplatných v mobilu a zjistěte, kolik z nich skutečně využíváte. Pokud něco neotevřete alespoň jednou týdně, je čas to zrušit. Místo toho si nechte jen ty služby, které vám přinášejí opravdovou hodnotu. O tom, jak efektivně takový pořádek provést, si přečtěte v našem článku zde.
Měl jsem náročný týden, tak si zasloužím novou kabelku nebo aspoň tričko.. Bylo toho na mě moc, tak si dopřeju wellness víkend. Každý máme tendenci se odměnit, ale pokud se z toho stane pravidlo, můžeme si tím nevědomky vycucnout peněženku. Samozřejmě, že si máme dělat radost, ale pokud si každý úspěch osladíte nákupem, mohou se roční výdaje vyšplhat do tisíců.
Řešení? Zkuste změnit způsob, jak se odměňujete. Místo impulzivního nákupu si dopřejte něco, co vás nestojí majlant, procházku v přírodě, večer s oblíbenou knihou nebo filmový maraton doma. Podívejte se na boží seznam filmů zde. Uvidíte, že odměna nemusí nutně znamenat prázdný účet.
Začíná to jedním pivkem po práci, pak přijdou další kola a najednou před vámi stojí i panáky, ani nevšimnete, kolik jste za měsíc utratili. Místo pár desítek korun se suma vyšplhá do tisíců, které by se daly využít mnohem lépe.
Večery s přáteli jsou skvělé, ale pokud se návštěvy hospod stanou pravidelnou součástí týdne, váš rozpočet dostává pořádně zabrat.
Co s tím? Zkuste si dát limit – například si stanovit, kolikrát do měsíce vyrazíte do baru. Nebo si občas udělejte domácí posezení, kde za stejné peníze pohostíte celou partu. Večery doma mohou být nejen levnější, ale i příjemnější, víc klidu, žádné fronty a žádné přemrštěné ceny.
Měsíčně vyhodíme tisíce za maličkosti, které nám často ani nedělají radost. Udělejte si test a zkuste si jeden měsíc poctivě zapisovat výdaje. Možná budete překvapeni, kde se dá ušetřit. A pak už jen stačí tyhle peníze použít chytřeji!
Tak co, které zlozvyky se rozhodnete zlomit jako první?