← Všechny články

Publikováno
15.11.2024

Jak ušetřit na energiích: Jednoduché kroky k nižším účtům

Délka čtení:
3 min 30 s
0:00
0:00

S prvními mrazíky přichází nejen čas na šály a svařák, ale bohužel i na vyšší účty za energie. Ale nebojte, nemusíte nutně býtdoma v péřových bundách, abyste ušetřili! Existuje spousta jednoduchých způsobů, jak snížit spotřebu energie, aniž by to mělo dopad na vaše pohodlí. Tak pojďme na to – následující tipy vám pomohou ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí.

Win-win!

1. Jak ušetřit na elektřině? Začněte drobnostmi, které udělají velký rozdíl

Klíč je v maličkostech. Kolik máte doma zásuvek, které běží i když je nepotřebujete? Možná vás překvapí, kolik tento “pohotovostní režim” vlastně žere elektřiny. Nabíječky v zásuvkách, televize, prodlužka s vypínačem.. to všechno si bere nonstop energii, za kterou platíte, i když jsou spotřebiče vypnuté.Zajímá vás kolik ušetříte za LED žárovky? Nebo jak nastavit správně ledničku a mrazák?

Koukněte na naše další tipy, jak ušetřit za elektřinu zde.

2. Investujte do úsporných spotřebičů

Vyplatí se ta nová pračka? Vždyť ta naše sice zní, že odletí při máchání do vesmíru, ale pere.. no ne? 

Úvaha je to dobrá a na první pohled ušetříte peníze za novou pračku. Ale… víte, o kolik více elektřiny spotřebuje stará pračka třídy G než nová třídy A? Každé praní může dělat rozdíl až 30 korun. Běžně perou rodiny alespoň 2 x týdně (pokud máte 3 děti tak se teď asi díváte nonstop na rozdělané sušáky, chápeme…), takže ušetříte minimálně 250 Kč měsíčně, 2 880 Kč ročně. Takže za 4 roky máte investici do pračky zpátky.

Jestli se vám nabízí výhodná koupě v době podzimních slev a chybí vám zrovna korunky na účtu, mrkněte na naše podmínky online půjčky zde. Půjčit si můžete jen tolik, kolik zrovna potřebujete a splátky jsou ve vašich rukách. Můžete si vše přepočítat v naší kalkulačce splátek. Navíc, pro smysluplné účely - jako je nákup elektroniky třídy AAA nabízíme výhodnější podmínky! 

3. Jak ušetřit za topení: chytrý termostat pro chytrou peněženku

Představte si, že zapnete topení, aniž byste vstali z postele – zázrak moderní doby! Chytré termostaty umožňují nejen nastavit teplotu na dálku, ale dokonce i vytvořit program, kdy se má topení zapnout nebo vypnout. Když ráno odcházíte, teplotu snížíte a odpoledne, než přijdete domů, si ho zase přes mobil zapnete. A taky nezapomeňte snížit teplotu v noci. Nejen že spánek ve 24 stupních je opravdu nezdravý ale během noci ušetříte za 8 hodin topení jak nic. S dobrou duchnou vám bude stačit 18 stupňů. 

Pokud bydlíte v paláci o 200 metrech čtverečních (starší domy prostě nejsou většinou žádné krcálky), zvažte, které místnosti můžete vytápět méně. Udělejte si z jedné místnosti váš oblíbený koutek, kde budete trávit nejvíce času a ten vytápějte dle svých možností.

4. Řekněte NE tepelným ztrátám: správné větrání a izolace

Správné vytápění a větrání jde ruku v ruce jako Lennon a McCartney - dvojka, která příspívá svou unikátní částí, aby vznikl dokonalý celek. Zapomeňte na mikrovětrání. Krátké, intenzivní větrání pomůže vyměnit vzduch bez zbytečného ochlazování zdí, což je zvlášť důležité v zimě. Díky tomu nebudete mít doma vlhko, takže zamezíte plísním, které se nejčastěji ukážou v rozích či kolem oken. Vaše zdraví vám poděkuje! To byste nevěřili jak takové plísně mohou tělu uškodit. No fuj! Takže větráme - fofrem a bude to v suchu. 

A pokud vaše okna „táhnou“, je čas na izolaci. Investice do těsnících pásek nebo i výměny starých oken. Tato investice se opravdu vyplatí, protože teplo nebude zbytečně unikat ven.

5. Energetický audit domácnosti - nebojte, není to strašák!

Milý Watsone, jdeme na to! Pokud si nejste jisti, kde vám energie „teče“ a kde ušetřit, energetický audit domácnosti je přesně to, co potřebujete. Specialista vám zjistí, kde vaše domácnost spotřebovává nejvíc energie a jaké úpravy vám přinesou největší úsporu. To je takový týpek, který si přinese třeba šikovnou termokameru, vyfotí váš dům a zjistí, kde jsou největší tepelné ztráty

Díky tomu se můžete rozhodnout, jestli se vyplatí zateplení, nové spotřebiče nebo třeba jen vylepšení způsobu vytápění. A jeden tip od nás, pokud bydlíte ve starém domě, pak si pohlídejte, aby vám teplo nezdrhalo přes střechu ven. Dobrá izolace půdy či střechy je základ, který vás vyjde na rozumné peníze a mnohdy dostanete ještě něco zpátky díky dotacím Nová zelená úsporám. Teplo zůstane tam kde má, doma!  

6. Energetická nezávislost - proč to nezkusit?

Jedním ze způsobů, jak ušetřit na energiích, je stát se trochu „nezávislým“. Zvažte třeba solární panely. Vyžadují sice vyšší počáteční investici, ale dokážou výrazně snížit závislost na klasických dodavatelích elektřiny. Výhodou je i to, že v případě růstu cen energie jste o něco lépe chráněni. A pokud máte velkou zahradu nebo stěnu orientovanou na jih, je to krok směrem k větší svobodě. Sluneční energie je díkybohu zdarma. 

S nižšími účty to není o tom vzdát se pohodlí, ale najít si chytré cesty, jak šetřit, aniž by to mělo dopad na kvalitu vašeho života. Úspora energie v domácnosti začíná u drobností, pokračuje investicemi do úsporných spotřebičů a chytrých systémů a může skončit dokonce energetickou nezávislostí třeba v podobě solárních panelů nebo tepelného čerpadla.

Pokud se vám podaří aplikovat jen pár z těchto kroků, určitě to na účtech pocítíte – a vaše peněženka vám za to poděkuje!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka