Nechceme vám kazit radost, ale pokud zapomenete některou instituci informovat, může se vám to vrátit jako bumerang. Třeba pokuta za propadlou občanku, ztracený dopis od banky nebo problémy s řidičákem (respektive s policií). Takže, kde všude musíte nahlásit změnu jména, trvalého bydliště nebo stavu?
Pojďme si to projít krok za krokem.
Než se pustíme do papírového maratonu, pojďme si ujasnit, kdy si vlastně musíte zažádat o novou občanku:
A tady pozor – na její výměnu máte jen 15 dní od chvíle, kdy došlo ke změně nebo skončení platnosti. Jak dlouho pak čekáte na novou? Maximálně 30 dnů, takže si radši udělejte místo v kalendáři a nenechávejte to na poslední chvíli. Úřady totiž vyhrožují pokutou až 10 000 Kč za propadlý doklad. Navíc s propadlou občankou nemůžete volit, do banky ani vám nevydají balíček na poště.
To samé platí o řidičském průkazu a pasu. O všechny doklady žádáte na obecním úřadu s rozšířenou působností. Na řidičák si počkáte až 20 dní a na nový pas 30.
Teď, když už víme, kdy a proč se mění občanka, pojďme se podívat na celý seznam institucí, kterým musíte dát vědět. Některé jsou jasné jako facka, u jiných vás možná překvapí, že na ně musíte myslet.
Musíte aktualizovat údaje v registru vozidel, pokud vlastníte auto. Jinak vám třeba nepřijde výzva k zaplacení povinného ručení, a to už je solidní problém.
Banky potřebují znát vaše aktuální údaje, jinak se může stát, že vám třeba nepřijde nová platební karta. Proto jim co nejdříve dejte vědět o nové občance, změně jména nebo adresy.
To samé platí pro pojišťovny – jak zdravotní, tak komerční. V případě zdravotní pojišťovny stačí změnu nahlásit osobně nebo online do 30 dnů ode změny, u životního či jiného pojištění už si pohlídejte, zda to nevyžaduje osobní návštěvu.
Váš šéf potřebuje vědět, že máte novou občanku nebo jiné údaje. Když mu to neřeknete, může se stát, že budete mít problém s výplatou, daňovými odpočty nebo pojištěním.
Stejně tak je nutné nahlásit do 30 dnů změnu na České správě sociálního zabezpečení, pokud jste zaměstnaní nebo pobíráte nějakou dávku. A pokud jste podnikatel, musíte to hlásit i na živnostenském úřadě.
Nezapomeňte na doktory a další specialisty – pokud změníte adresu, měli by o tom vědět, aby vám třeba neposlali důležité výsledky někam do neznáma.
Pokud máte děti, nahlašte změnu trvalého bydliště i ve školce a škole. A pokud sami studujete, informujte svou univerzitu, aby vám nezmizelo stipendium nebo jiná administrativa.
Volám často, volám z okna. Aby tomu tak bylo nadále, zavolejte také svému operátorovi. Jinak byste se mohli divit, kam vám chodí faktury. To stejné platí pro dodavatele elektřiny, plynu, vody a internetu.
Zní to jako slušná administrativní túra? Ano, ale čím dřív se do toho pustíte, tím míň problémů vás čeká v budoucnu. Takže se obrňte trpělivostí, udělejte si seznam a postupně si odškrtávejte.
A pokud vás to uklidní – jednou to budete mít za sebou.