Pamatujete? Emaily o tom, že jsme vyhráli v neznámé loterii, nebo vám neznámý praděda z Ameriky někde schoval dědictví, jsme házeli rovnou do koše. Dnes jsou zloději mnohem sofistikovanější a dávají si záležet, aby vás dobře oklamali a mnohdy je opravdu složité falešnou zprávu rozeznat.
Email se totiž dost přesvědčivě tváří, že vám ho poslala banka, firma se kterou spolupracujete či online obchod Amazon, kde běžně nakupujete. V poslední době rostou případy i falešných exekucí, které obsahují infikovanou fakturu. Jak se vyznat v tom, který mail je bezpečný a který může způsobit katastrofu?
V tomto případě se podvodník vydává za jistou autoritu - banku, finanční úřad nebo třeba poštu. V SMS vám píšou, že vám například zablokovali platební kartu a hned posílají odkaz na její odblokování. Někteří jsou mazaní a dokonce vám i zavolají. O to je horší zachovat klid a rozum.
V každém případě, nikdy nezadávejte žádné osobní údaje a spojte se s institucí napřímo. Do banky či na úřad zavolejte vy a zeptejte se jich, zdali vám tuto zprávu zaslali. Když si uděláte výlet a navštívíte instituci osobně, budete mít jistotu. Obrňte se proti nátlakovým metodám a s chladnou hlavou vyřešte problém až další den. Nemusíte jim hysterčit do telefonu v 1 ráno! Hlavně klid a nohy v teple, vše má své řešení.
Na online bazarech jako Bazoš.cz nebo Marketplace se to hemží nejen levnými věcičkami z druhé ruky, ale taky podvodníky a zloději kteří číhají na svou kořist. Podívejte se na nejčastější nekalé taktiky:
Pokud nelze bezpečně platit dopředu nebo je vyloučeno osobní předání, zaměřte se na reference. Prohlédněte si profil prodávajícího, zdali má věrohodnou fotku a není založený před týdnem. Prostě si v dnešní době musíte občas zahrát na Sherlocka Holmse.
Volají vám, nebo píšou s investičními příležitostmi, které se zdají jako ze sna? Rychle nabyl, rychle pozbyl. Věřte, že nikdo nezbohatne zázrakem přes noc. I když se vždy nemusí jednat o podvod, na “rychlých investicích” zbohatne spíše ten, kdo vám je nabízí. Asi nechcete nějakému darebákovi zaplatit dovolenou na Bali. Při výběru investic buďte obezřetní. Vždyť jste se na ty peníze nadřeli, no ne?
Pokud o investování uvažujete, spojte se raději s kvalitním finančním poradcem, který má za zády důvěryhodné a bezpečné instituce. Poradí vám, jakou cestou se vydat přímo pro vás.
Jestli vám ze všech taktik a podvodů jde hlava kolem, máme pro vás jednoduché rady na závěr, které prostě platí v každém případě.
Kompletního průvodce, jak poznat internetové podvody, jsme pro vás shrnuli v tomto článku.
Podvody na internetu jsou stále rafinovanější, ale se správnými opatřeními se jim můžete úspěšně vyhnout. Čím více budete vědět o možných hrozbách, tím lépe budete připraveni se jim bránit.
Do zbroje! S chladnou hlavou se vše řeší lépe, tak na to nezapomínejte.
Na nás si nepřijdou!