← Všechny články

Publikováno
17.2.2025

Životní vs. úrazové pojištění: Na co si dát bacha a co se vám vyplatí?

Délka čtení:
4 min 30 s
0:00
0:00

Nikdo si nechce představovat nejhorší scénáře toho, že by se mu někdy něco stalo. A už vůbec ne trávit večery počítáním pojistných částek a pročítáním podmínek smluv. Jenže některé věci se prostě vyplatí řešit dřív, nežli později. Když dojde k vážnému úrazu nebo nemoci, pak už bude pozdě na to říkat si, jo teď by se mi ta pojistka hodila. Lidé si často myslí, že úrazová pojistka stačí. Ale není to pravda.

Víte proč? Ne? Tak čtěte dál.

Tak co? Úrazovka nebo životko?

Úrazové pojištění je super na malé nehody, jako je zlomená ruka nebo pár stehů. Pojišťovna vám vyplatí pár tisíc, vy si pár týdnů poležíte doma, utřete dvě až tři slzičky a jedete dál. A vlastně se nic hrozného nestalo. No a jak se říká, než se vdáte, tak se to zahojí! Úrazové pojištění může být dobrým doplňkem v některých specifických případech, ale rozhodně ne jediným řešením. Důležitou otázkou je vždy to, jak daná situace ohrozí váš příjem a životní standard.

Ale co když se život nevrátí do normálu tak rychle? Tak tady nastupuje na scénu životní pojištění.

Vážná nemoc, trvalé následky úrazu, invalidita, to už není otázka pár tisícovek, ale dlouhých měsíců nebo let, kdy rodině chybí příjem člena domácnosti, který je nucen zůstat doma, nebo musí omezit svou pracovní činnost. 

A právě tady vstupuje do hry životní pojištění, které kryje skutečné průšvihy. Mezi tyto největší hrozby patří zejména invalidita. Existují tři druhy invalidity a to, prvního stupně člověk ještě zvládá pracovat na částečný úvazek, druhý stupeň člověk zvládá pracovat na minimální část pracovního poměru a poslední nejzávažnějším stupněm je třetí, kdy člověk není schopen žádné práce a naopak potřebuje pomoci s péčí o sebe. Víte, jak vysoký invalidní důchod byste od státu dostali? Podívejte se na kalkulačku invalidního důchodu zde.

V případě invalidity třetího stupně byste klesli s příjmem natrvalo o 70 %. Jajks. Třeba i vy teď přehodnotíte vaši pojistku. 

Životní pojištění neřeší drobné úrazy, ale hlavně dlouhodobé zdravotní problémy, které můžou výrazně snížit příjem celé rodiny. A to je přesně ten důvod, proč by měl mít životní pojistku každý, protože každý potřebuje peníze na život, málokomu se totiž daří žít jen ze vzduchu. 

Takže - je lepší mít pojištěné vážné onemocnění nebo zlomený malíček? Myslíme, že už znáte odpověď.

Proč má smysl pojistit děti i když nemají vlastní příjem?

Možná si říkáte, proč bych měl pojišťovat dítě, když nevydělává? Možná právě proto. Protože pokud dítě vážně onemocní, rodič se o něj musí postarat (nebo někdo jiný, koho musíte platit). To znamená, že jeden z rodičů často musí omezit svou práci nebo ji úplně opustit při závažných situacích. 

Najednou domácnost může přijít o polovinu příjmů, ale výdaje se nezastaví naopak ještě rostou raketovou rychlostí. Bez pojistky rodina bojuje nejen s nemocí, ale i s účty. S pojistkou řeší to, co je opravdu důležité a to je péče o dítě. 

Představte si rodiče malého Honzíka, který v pěti letech onemocněl vážnou chorobou. Jeho maminka musela zůstat několik let doma a starat se o něj. Rodina se náhle ocitla s jediným příjmem, což vedlo k velkým finančním problémům. Kdyby měl Honzík sjednané pojištění, pojišťovna by vyplatila potřebné finance a rodiče by se mohli soustředit na péči o něj, aniž by museli řešit existenční otázky.

A ještě jedna výhoda - čím dřív dítě pojistíte, tím je životko levnější a stojí doslova pár stovek měsíčně. Opravdu se vyplatí. 

Na co si dát pozor při výběru pojištění?

Ne každé životní pojištění je stejné. Pokud už si pojištění sjednáte, musí být skutečně užitečné. To by bylo, aby vás v případě nouze vzala pojišťovna na hůl.

Na co se zaměřit? 

  • Dlouhodobá rizika jsou klíčová – Pojištění by mělo krýt invaliditu, trvalé následky a vážné nemoci a pracovní neschopnost, protože právě ty dokážou rodinu finančně položit.
  • Dostatečné krytí – Pokud pojišťovna v případě invalidity vyplatí částku, která pokryje jen pár měsíců, tak je to málo. Myslete realisticky, život jde dál, i když už nebudete moct pracovat. Zde je návod na výpočet pojistných částek.
  • Pozor na výluky! – Některé levnější pojistky mají tolik podmínek, že nakonec nevyplatí skoro nic. Čtěte smlouvu pečlivě!
  • Flexibilita – Život se mění. Pojištění by mělo umožnit úpravy podle vaší aktuální situace, například po narození dítěte nebo změně zaměstnání. Jednou ročně na ni hoďte oko, jestli je tam vše aktuální. 
  • Zdravotní dotazník - Je velmi důležitou součástí celého pojištění. Pojišťovna dle dotazníku vyhodnocuje zdravotní stav a určí za jakých podmínek zájemce o pojištění přijme. V tomto kroce je velmi důležité být upřímný (prostě ten vyšší tlak fakt nezatajujte), jinak se taky může stát, že by pojišťovna nevyplnila slíbenou částku. Takže až budete dotazník vyplňovat, zadejte správnou výšku a váhu a ne tu pro modelky 90-60-90.

O dalších praktických radách si přečtěte v našem článku zde.

Praktický tahák: Jak si správně nastavit životní pojištění

Vybrat správné životní pojištění není o tom, vzít první nabídku, co vám někdo podstrčí. Aby vám v krizové situaci skutečně pomohlo, je potřeba si ho nastavit chytře. Tady je pár tipů, které se vyplatí mít na paměti:

Úrazovka nestačí! Zlomená noha je nepříjemná, ale skutečný problém nastává, když jde o vážné nemoci nebo dlouhodobou pracovní neschopnost. Zaměřte se na invaliditu, trvalé následky a vážné diagnózy.

Kolik byste potřebovali, kdybyste nemohli pracovat? Spočítejte si kolik peněz by vám chybělo, kdybyste byli nuceni zůstat doma. Máte hypotéku nebo jiný úvěr? Tak v tomto případě byste také měli mít tuto skutečnost zahrnutou ve vašem krytí.

Děti možná nevydělávají, ale ovlivňují příjem rodičů. Pokud dítě onemocní, rodič musí často omezit práci nebo ji úplně opustit. Pojištění dětí chrání nejen je, ale i celý rodinný rozpočet.

Čtěte mezi řádky! Každé pojištění má výluky – a někdy je jich tolik, že vám nevyplatí skoro nic. Zkontrolujte, co je skutečně kryté.

Pojištění je třeba aktualizovat. Vzali jste si hypotéku? Narodilo se vám dítě? Dostali jste přidáno v práci? Gratulujeme! Ale pojištění musí růst s vámi! Nastavte si pravidelnou kontrolu smlouvy a aktualizujte ji podle své aktuální situace.


Tak co? Kdy jste si naposledy nechali zkontrolovat životní pojištění?
Pár minut, které tomu obětujete teď může pro vás doslova znamenat miliony v budoucnu, když budou opravdu potřeba. A ten klid za to, fakt stojí! 

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka