← Všechny články

Publikováno
5.3.2025

All inclusive vs. low-cost cestování: Co se vyplatí víc?

Délka čtení:
5 min
0:00
0:00

Dovolená by měla být časem odpočinku, zážitků a občas i trochu toho obžerství bez výčitek. Jenže než se dostanete na pláž nebo do hor, přichází zásadní otázka: vyplatí se víc all inclusive, kde nemusíte hnout ani brvou. Nebo low-cost varianta, kde si všechno zařídíte sami, ale za zlomek ceny. A v hlavě vás napadají jen dvě myšlenky: ,,Žijem jenom jednou!” a ,,Musím šetřit.” Co je tedy lepší volba? To záleží na tom, co od dovolené čekáte a kolik jste ochotni investovat, jak peněz, tak i energie. V článku najdete nejen výhody a nevýhody obou variant, ale i tipy, jak si užít skvělou dovolenou bez zbytečného utrácení.

Zjistěte, která varianta je pro vás ta pravá!

All inclusive: Luxus bez starostí, ale za cenu omezení

All inclusive je ideální pro ty, kteří chtějí přijet, hodit kufr do pokoje a dál už jen neřešit vůbec nic. Jídlo je na dosah celý den, pití teče proudem, až se lehátko u bazénu prohýbá. A vy si jen užíváte bezstarostnou pohodu. Na první pohled se to zdá jako sen. Kdo by nechtěl mít každý den tříchodovou večeři, snídaně s výhledem na moře a jaké by z toho panečku byly fotky Facebook a Instagram

Jenže s all inclusive přichází i pár háčků. Cena bývá výrazně vyšší a v balíčku často platíte i za věci, které ani nevyužijete. Bufetová strava sice zní lákavě, ale po pár dnech zjistíte, že všechno chutná stejně. A pokud si nezvládnete pohlídat množství, snadno si z dovolené přivezete suvenýr v podobě pár kilo navíc. Největším omezením je ale fakt, kdy většina lidí zůstává zavřená v resortu a na reálný život v dané destinaci jen kouká přes plot. Možná je to pohodlné, ale jakmile se vás po návratu někdo zeptá, co jste vlastně viděli, vaše odpověď bude něco mezi bazénem, pláží a hlavním barem.

Přesto může být all inclusive chytrou volbou v situacích, kdy cestujete do destinací, kde je drahé nebo komplikované stravování. Místo dlouhého hledání restaurací máte jídlo vždy po ruce, což ocení hlavně rodiny s dětmi nebo lidé, kteří chtějí opravdu jen vypnout a nemuset nic řešit. Někdy neuškodí si dopřát trochu luxusu a jak se takové dovolené aspoň o kousek finančně přiblížit si přečtěte v našem článku zde.

I když se all inclusive tváří jako neměnný balíček, ve skutečnosti existuje pár triků, jak za něj zaplatit méně a přitom si užít stejný komfort. Tady jsou nejlepší vychytávky, které vám pomohou ušetřit i na dovolené, kde máte všechno v ceně:

1. Porovnávejte různé cestovky

Ne všechny cestovky nabízejí stejný hotel za stejnou cenu – stejný all inclusive resort může být u jedné za hubičku a u druhé za částku, při které se vám protočí panenky. Takže žádné hurá do první nabídky, ale hezky porovnat! Mrkněte na srovnávače jako Invia nebo Dovolena.cz, kde si snadno porovnáte různé nabídky, někdy vychází výhodněji také polské cestovky. 

2. Letět z jiného letiště může vyjít levněji

Dovolená s odletem z Prahy často vyjde dráž než stejný zájezd z Vídně nebo Katovic. Proč? Těžko říct, možná si české cestovky myslí, že jsme ochotni platit zlatem jen za to, že nemusíme překročit hranice. Ale pokud vám nevadí sednout do auta, pustit si playlist „Letní hity 2005“ a přejet pár desítek kilometrů, můžete ušetřit klidně několik tisíc na osobu. A za to už se dá pořídit pár drinků na pláži.

3. Zvažte méně populární destinace

Turecko a Egypt jsou stálice, kam míří každý druhý turista s ponožkama v sandálech. Ale co takhle trochu změna? Místo přeplněného Španělska zkuste Albánii – pláže jako v Karibiku, ceny jako před dvaceti lety a žádné boje o lehátka u bazénu v šest ráno. Nejenže ušetříte pěkný balík, ale navíc ochutnáte opravdovou místní kuchyni, projdete si panenskou přírodu a nebudete mít pocit, že jste jen v jiné verzi Chorvatska.

4. Vyhněte se zbytečným příplatkům

Cestovky vám rády přihodí spoustu „extra služeb“, které znějí lákavě, ale reálně je ani nevyužijete. Cestovní pojištění si často sjednáte levněji sami a s lepšími podmínkami. A co výhled na moře? Ten vás může stát pěkných pár tisíc navíc. Opravdu ten výhled potřebujete, když dojdete na pláž za 2 minuty, a to klidně v žabkách? Takže než něco odkliknete, zamyslete se – platíte za skutečný komfort, nebo jen za pocit, že jste si dopřáli něco „lepšího“?

Low-cost cestování: Svoboda, dobrodružství a pár triků, jak neutratit majlant

Cestovat levně není jen pro studenty s batohem na zádech. S trochou plánování se dá procestovat svět za pár korun a ještě si s sebou odvést daleko více zážitků než ti, co tráví týden u hotelového bazénu.

Když si dáte trochu práce s plánováním, můžete za cenu týdenního pobytu s all inclusive strávit měsíc na cestách a poznat místa, kam se běžní turisté nedostanou.

Nejde o to, spát pod širákem a jíst instantní nudle. Dnes už existuje spousta možností, jak cestovat levně a přitom pohodlně. Stačí vědět, kde hledat levné letenky, jak si zajistit dostupné ubytování a kde se dobře najíst za místní ceny místo předražených restaurací pro turisty. Cestování na vlastní pěst vám dává naprostou svobodu. Vy rozhodujete, kam pojedete, co uvidíte a jaký zážitek si z toho odnesete. A pokud k tomu ještě ušetříte pěkných pár tisíc, tím líp!

All inclusive večeře v hotelu - Generováno AI

Jak ušetřit na ubytování?
Zapomeňte na drahé hotely! Hostely, Airbnb nebo house - sitting jsou levnější a mnohdy i zajímavější možnosti. A pokud se nebojíte dobrodružství, zkuste Couch surfing. Nejenže ušetříte, ale poznáte místní obyvatele, kteří vám ukážou skrytá místa, kam běžný turista ani nepáchne.

Jak se levně najíst?
Pouliční stánky, místní tržnice nebo klasické rodinné restaurace vyjdou levněji než hotelové bufety. Nebo si prostě zajdete do supermarketu a uděláte si piknik s výhledem na moře. Efekt stejný, peněženka veselejší!

Doprava skoro zadarmo?
Letenky hledejte přes Sky scanner nebo Google Flights. Nejlevnější varianty jsou většinou u nízkonákladovek. V Evropě se dá levně jezdit autobusy nebo vlakem přes Interrail, což je jízdenka do celé Evropy, která nepočítá kilometry. Pokud cestujete ve skupině, využijte spolujízdu - sdílení auta přes BlaBlaCar vyjde často levněji než vlak.

Pro koho je low-cost ideální?
Pro ty, kteří chtějí vidět co nejvíc za co nejmíň. Pro mladé, sólo cestovatele i páry, které jednou budou rádi vzpomínat na cestu plnou zážitků. Za 30 let si neřeknete: ,,Jé to bylo tenkrát dobrodrůžo u bazénu v hotelu.“

Kompromis: Jak mít pohodlí a neutratit majlant?

Nemusíte být ani plážový povaleč v all inclusive resortu, ani extrémní backpacker spící v parku. Ideální je najít rovnováhu.

  • Polopenze místo all inclusive – Ušetříte za drahé plné balíčky, ale stále máte hlavní jídlo zajištěné.
  • Levný hotel a dražší zážitky – Místo luxusního ubytování vsaďte na lepší aktivity.
  • Plánování dopravy dopředu – Včasné nákupy letenek a jízdenek mohou ušetřit velkou část rozpočtu.
  • Místo klasického hotelu zkuste apartmán – Uvaříte si sami a ušetříte na stravě.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, hlavní je, abyste se na dovolené cítili dobře. Každému vyhovuje něco jiného. Snad vám dovolená přinese radost a ne finanční bolehlav po návratu. A kdyby náhodou, tady se dozvíte, jak se po dovolené dostat zpět do finanční kondice.

Tak sbalte kufry, otevřete mapu a vydejte se za dobrodružstvím!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka