← Všechny články

Publikováno
24.10.2024

10 každodenních návyků, které vám ušetří peníze

Délka čtení:
6 min
0:00
0:00

Neutrácet - to je ten tajný recept na bohatství, že? No dobře, to už všichni víme. Kdyby to v tom životě bylo takto jednoduché, asi bychom všichni žili ve zlatém paláci, popíjeli kokosovou vodu z platinových brček a vozili se do práce ve Ferrari. Pravda je taková, že šetření peněz je trochu víc, než jen odmítnout další latté v kavárně.

Přinášíme vám 10 neotřelých návyků, které vám pomohou ušetřit peníze v běžném životě a to bez nutnosti vzdát se všech radostí života! 

1. Kávičku s sebou prosím!

Ranní káva na cestu do práce? Víme, víme, ten rituál je krásný, voňavý, luxusní a ještě vás konečně probere. Ale! Zkuste si ji uvařit doma. Spočítali jste si někdy, kolik utratíte za tenhle malý zvyk? Můžete využít kalkukačku šetření a podívat se, jak by to vypadalo, kdybyste tyto peníze hodili každý měsíc na spořák

Pro příklad - kafe stojí v průměru asi 60 Kč, pokud si nepůjdete pro trojité frappuccino s duhou jednorožce do Starbucks. Buďme hodní a předpokládejme, že si to dopřejete 3x týdně. 180 Kč týdně, 675 Kč měsíčně, 8 100 Kč ročně. Při pravidelném měsíčním odkládání na spořicí účet (s 5% úrokem) tam přibudou za rok ještě dvě stovky - 8 322 Kč

“No jo, ale to kafe je tak výborný! To si doma neudělám!” si možná říkáte. Omyl! Stačí vskutku troška tréninku a může z vás být domácí barista dřív než řeknete kapučíno. V dnešní době můžete udělat lahodnou kávu pomocí filtrovaných zařízení jako je třeba french press nebo aeropress. Stojí pár stovek a výsledek vás překvapí - luxusní káva jako z kavárny a plná peněženka k tomu! 

2. Láhev na vodu je cool

Cola, Sprite, minerálka. Co mají tyto dobroty společného? Stojí hodně peněz, když si je kupujete každý den. Voda z kohoutku v Česku je levná, kvalitní a zdravá. Pořiďte si stylovou láhev na vodu a naplňte ji doma. Ušetříte nejen peníze, ale i naši planetu. 

"Voda je nejlevnější lék na světě a přitom nejlepší pro zdraví." - Paul Bragg

3. Obálková metoda šetření - stará dobrá klasika

Ano, zní to jako staromódní trik, ale obálková metoda šetření má své kouzlo i dnes. Rozdělte si měsíční rozpočet do obálek podle kategorií - jídlo, zábava, doprava. A až obálka s označením “zábava” vyschne, nezbývá nic jiného, než být kreativní. 

Jestliže se vám tento retro způsob moc nezdá, moderní varianta je využití aplikace na šetření peněz, která vám s rozpočtem pomůže elektronicky. Výsledkem bude čistší přehled o vašich financích a pravděpodobně i více peněz na spořicím účtu. Koukněte po apce jako je Spendee, nebo do své bankovní aplikace - spousta z nich už vylezla z doby kamenné a nabízí to také.

Hledáte-li další inspiraci jak rozumně počínat se svými výdaji a mít přehled i s půjčkou, mrkněte na náš další článek zde

4. Jezte před nákupem - protože hlad vás zruinuje

Nákupy na lačný žaludek jsou jako výprava do finančního pekla. Když jste hladoví, nákupní košík se začne magicky plnit věcmi, které byste jinak ani nehledali. Tip dne? Najděte něco k snědku, než vyrazíte do obchodu. Nachystejte si nákupní lístek a striktně se ho držte - to dáte!

Mnoho dalších skvělých tipů, jak se stát mistrem v úsporném nakupování potravin jsme vám shrnuli v dalším vtipném článku tady

5. Využívejte městskou dopravu, nebo jděte pěšky - zdravé tělo, zdravá peněženka

Nejen že jízda autem na krátké vzdálenosti polyká palivo, ale také stres a nervy, pokud každé ráno hledáte parkování a pak letíte s jazykem na vestě na poradu. Zkuste občas nechat auto doma, využijte městskou dopravu, nebo se projděte. 

Stačí už 4 400 kroků denně, které se podepíšou na vašem zdraví. Samozřejmě pozitivně! (Možná jste někde slyšeli 10 000 kroků, ale to jenom vymysleli Japonci, aby prodali krokoměr. Prostě dobrý marketing.) Zlepšení krevního oběhu, regulace váhy, snížení stresu, posílení svalů a prevence před chronickými onemocněními, to je jen pár skvělých dopadů na vaše zdraví. A chcete ještě jednu velkou výhodu? Je to zcela zdarma.

6. Staňte se lovcem slev

Slevy nejsou vaši nepřátelé, když je zvládnete s chladnou hlavou. Když máte plán šetření peněz a budete kupovat opravdu jen to, co potřebujete, jste za vodou a v suchu. Využijte aplikace, které vám zobrazí slevy a dejte si pozor, abyste si nekoupili 10 balení čokolády jen proto, že je zrovna “výhodně” zlevněná.

Připravte se na vlnu Black Friday a využijte ji na maximum s rozumem. I na toto téma pro vás máme další čtení zde. Dozvíte se, jak nechat vychladnout hlavu a rozhodnout se vždy správně, jestli je nákup impulzivní či věc opravdu potřebujete. 

7. Vezměte si jídlo s sebou - superhrdina v obědové krabičce

Obědy v restauracích nejsou jen výdaj na jídlo, ale i na spropitné a čas. Pokud si zabalíte oběd z domova, můžete ušetřit stovky korun měsíčně. A když si jídlo ještě hezky ozdobíte, budete se cítit jako opravdový kuchařský mistr a to za zlomek ceny. Kdo říkal, že ušetřit nemůže být zároveň stylové? 

Tip! Přiznejme si to, vařit každý den je pruda, zvlášť když žijete sami. Zkuste najít v práci kolegu či kolegyni, kteří jsou stejně znudění denním vařením a domluvte se na střídání obědů. Každý připraví něco jednou za čas a vy se nemusíte každý den mořit u plotny. Navíc, můžete objevit nové oblíbené jídla, ušetříte a možná ještě mnohem více spřátelíte.

8. Zrušte nevyužité předplatné a aplikace - digitální čistka

Kolik máte předplacených streamovacích služeb? Google disk který nevyužíváte? Appky na cestování v telefonu? Šup, jdeme udělat inventuru ve všech předplatných a aplikacích, které každý měsíc cucají peníze z vaší karty. 

Třeba zjistíte, že platíte za appku, kterou jste naposledy otevřeli před půl rokem. Zrušením nepotřebných služeb ušetříte dost peněz, aniž byste se o něco připravili. A pokud se bez toho Netflixu neobejdete, zkuste se domluvit s kamarády a sdílejte předplatné! 

9. Minimalizujte plýtvání (ano, i ty staré těstoviny v lednici)

Plýtvání jídlem je nejen špatné pro planetu, ale i pro vaši peněženku. Naučte se využívat suroviny do posledního kousku. Například z kostí kuřete můžete udělat vývar, když zbude trocha zeleniny, proč nezkusit improvizovaný stir-fry? Zbytky těstovin? Skvělá příležitost pro jednoduchý těstovinový salát. Trocha kreativity přinese spoustu překvapení, jak lze využít i zdánlivě “nepoužitelné” zbytky. 

10. DIY dárky a dekorace aneb Vánoce se blíží

Už se to blíží, Mariah Carey začne znít na každém rohu. Mluvíme o Vánocích, o čase krásném a voňavém, ale taky často peněženku decimujícím. Přemýšlíte už teď, co dát kamarádům, rodině nebo jak vylepšit byt? Zkuste letos vyrobit DIY (do-it-yourself) dárky nebo dekorace. Nemusíte být profesionální řemeslník, abyste vytvořili něco krásného a osobního. 

Internet je plný nápadů na jednoduché a levné DIY projekty, které vás nebudou stát skoro nic, ale udělají obrovskou radost. 

A víte co? Možná spoustu věcí i zrecyklujete z toho, co máte doma. Mluvíme o tzv. upcyclingu, kdy zužitkujete staré krámy a přetvoříte na neuvěřitelná díla během pár minut. Spoustu inspirace najdete u nás na blogu zde

Šetření jako životní styl

Na první pohled se může zdát, že šetření peněz je tak trochu jako rozhodnutí držet dietu – samé odříkání a smutné pohledy na věci, které jste si chtěli koupit. Kdepak! Ve skutečnosti je to úplně jiná hra. Jde jen o chytré volby a správné návyky, které vám nejen pomohou ušetřit, ale zároveň si užít život bez výčitek. 

Tak směle do toho! Užívat si a šetřit jde totiž ruku v ruce!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka