„V životě existují dvě možnosti: Buď se na změny připravit, nebo se změnám přizpůsobit.“ – Stephen Covey
Nečekejte, až budete potřebovat šetřit – připravte se dopředu! Určitě budete souhlasit s tím, že je lepší být připraven než zaskočen. Jasně, co tě nezabije, to tě posílí. Ale čím méně stresu v životě máme, tím více času pro to si život užívat naplno.
Finanční plán vám může pomoct nejen s výpadky příjmu kvůli sezónní práci, mateřské dovolené nebo nečekaným výdajům. Díky němu si ujasníte, kolik peněz máte, kolik potřebujete, a kde je ušetřit.
Vytvořit osobní finanční plán může být snadné! Stačí, když začnete jednoduchým rozpočtem – zapište si jeden měsíc příjmy a výdaje. Zjistíte, za co nejvíce utrácíte, co jsou nutné výdaje (hypotéka nebo nájem se prostě platit musí) a kolik dáte třeba za ostatní věci (kadeřník, knihy, kavárničky). Máte-li rádi chytré appky, pak vám může s tímhle pomoc třeba Spendee. Prostě si z toho udělejte trochu zábavu, ať vás to neprudí po druhém dni zapisování do deníčku. Připravte se na to, že přijdou měsíce, kdy vám nesmí chybět na nezbytné. Na internetu najdete i strategický finanční plán a šablony zdarma!
Už víme proč, teď je otázka jak. Když se mluví o osobním finančním plánu, nehledejte v tom vědu. Držte se těchto kroků:
Pravidelnost je základ, i když příjmy nejsou. V sezóně je ideální část příjmu odložit stranou – zkuste si vytvořit pravidlo, třeba "10 % výplaty stranou". Pokud potřebujete inspiraci, hledejte “finanční plán příklad”. Existuje totiž mnoho přístupů, ale většinou uvidíte, že ideální je si odkládat 10-20 % příjmu na krátkodobou rezervu.
Určitě se vám tady nabízí otázka - kde mám vzít 20 % na to, abych je dal stranou, když jsem každý měsíc šul nul a jedu na dřeň? Nebojte, nejste v tom sami. Téměř každého z nás někdy potká těžší finanční období kvůli nemocem, výpadku práce, zdražením energií a jiným vlivům, se kterými jen těžko dokážeme zatočit.
Pokud máte sezónní práci, nebo byste chtěli si něco přivydělat na matěřské, poohlédněte se po nějakém zajímavém vedlejšáku (máme pro vás pár tipů zde). Víte, že nemusíte ani vystrčit paty a můžete vydělávat z gauče? Využijte online možnosti a dělejte z domu faktury, tvořte grafiku v Canvě nebo třeba pište blogové články. Můžete i doučovat na dálku angličtinu, right? Zkrátka, využijte váš potenciál na maximum.
Když vytvoříte svůj finanční plán, mějte na paměti, že nejde o jednorázovou akci – je potřeba ho aktualizovat. Vy se měníte a životní situace většinou také. Můžete se inspirovat různými šablonami a najít pro sebe to, co funguje nejlépe. Vzorový finanční plán vám samozřejmě může předat i kvalifikovaný finanční poradce. Poohlédněte se po někom v okolí a hlavně mrkněte na reference, ať si pod sebou nepodřežete větev.
A pamatujte, že žádný finanční plán nemusí být složitý jako rovnice kvantové fyziky. Stačí začít malými kroky a měsíčně si něco odložit – i kdyby to byla jen částka, za kterou byste jinak dali „kafe a dortík“. Na konci sezóny nebo mateřské si poděkujete, že jste do toho šli dřív, než bylo pozdě! Takže hurá, zkuste ten plán a dejte své peněžence klidný spánek – a sobě taky!