← Všechny články

Publikováno
7.1.2025

Moderní lichváři: Jak je poznat a co dělat když se topíte ve financích

Délka čtení:
2 min
0:00
0:00

I v dnešní době, kdy je finanční trh velmi kultivován dochází k mnoha podvodům. Podvodných půjček a investic je v Česku jako komárů v létě u vody a lichváři nejsou žádnou výjimkou. Jakmile zaváháte, přilepí se na vás a už vás nepustí.

Co dělat, když vás osloví “výhodný” půjčkař v saku, který slibuje hory doly, ale “skutek utek”?

Jak lichváři fungují?

Znáte to. Kdo chce, cestičku v zákonu si najde a to u lichvy platí dvojnásob. Jak to chodí?
Příběhy jsou většinou podobné: 

  1. Rychlá nabídka půjčky. Peníze na účtu dřív, než podepíšete smlouvu, úrok jenom „3 procenta“, jen deset splátek a k tomu jedna poloviční navrch. Základní podmínka? Stačí podepsat dvě smlouvy a případně ručit domem nebo bytem, kdyby náhodou něco neklaplo. To zní nějak až moc dobře ne? 
  2. Droboučké písmo. Podpis smlouvy proběhne v bleskové rychlosti, možná pod nátlakem a dřív, než řeknete „je to ňáký podezřelý“, máte na krku smluvní pokuty, vysoké úvěry a splátky, které jsou mimo realitu. V nejhorším případě podepíšete i převod nemovitosti, aniž byste si to vůbec uvědomili. 
  3. Šikana a vyhrožování. Když už půjčku nezvládáte, lichváři většinou nepřijímají vládní metody vyjednávání. “Dobrý den, dlužíte nám nájemné 55 000 Kč za tento dvoupokojový byt, jinak vás do 3 měsíců vystěhujeme.” Ano, tohle slyší lidé, co podepsali smlouvu s ďáblem. 

Jak lichváře poznat? 

Lichváři nenosí triko s nápisem „Chci vás zruinovat“, ale pár signálů je jistých:

  • Nezávislé smlouvy. Kdo tvrdí, že nepotřebuje doložení vašich příjmů a historie, protože „je to v pohodě“, věřte, že není. Žádný solidní poskytovatel půjček nebude riskovat, že nebudete schopni splácet a vaše kreditní historie by ho měla zajímat.
  • Příliš krásné podmínky. Náhle vám někdo slibuje peníze snadněji, než jak si objednáte pizzu? Na oplátku chce jen menší záruku v podobě zástavby nemovitosti. Základní pravidlo: když je to příliš krásné, rychlé a levné, nebude to krásné dlouho. 
  • Smlouva o převodu nemovitosti. Případné "pojistky" mávají často podobu skrytého převodu majetku – proto raději nikdy nepodepisujte nic, co jste důkladně nepročetli. A to včetně těch malých písmenek - ty jsou nejdůležitější a dá se tam schovat lecos.  

Jak si na lichváře dát pozor a řešit problémy jinak?

  1. Komunikujte se svou bankou. Jestli jste v problémech, první cesta by měla vést za oficiálními poskytovateli. Banky i solidní instituce vědí, že se někdy situace zkomplikuje a navrhnou vám řešení.
  2. Dluhová poradna je přítel. Dluhové poradny nabízejí bezplatné konzultace. Pomohou s restrukturalizací úvěrů nebo vyjednáváním. Nejste na to nikdy sami! 
  3. Čtěte smlouvy. Jasné pravidlo: co je psáno, to je dáno. Nesmíte nic podepisovat pod tlakem, natož bez důkladného čtení. Malé písmo občas ukrývá věci, které mají velký dopad. Obrňte se proti jistému a sebevědomému vystupování lichváře. 
  4. Budujte finanční rezervu. Zjistěte, kam vaše peníze nejčastěji odtékají a jestli se nedá někde ušetřit. Ano, stačí i stovka měsíčně, protože budování správných návyků vás povede ke stále lepším výsledkům. Máte problém splácet půjčků? Spoustu další tipů jak z toho ven pro vás máme zde

Co si z toho odnést?

Lichváři fungují, protože lidé často zoufale hledají rychlé řešení super výhodně. Ale jestli je vám něco podezřelé, pravděpodobně je to oprávněná intuice. Zkuste se zastavit, nadechnout a místo nevýhodné půjčky najít cestu, která má reálné řešení. Dluhy nejsou váš konec, ale lichvář může být.

A pamatujte: Když vám někdo nabízí peníze rychleji než taxík v Praze v ranní špičce, běžte pryč. Vaše budoucí Já za to poděkuje.

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka