← Všechny články

Publikováno
29.2.2024

Návod, jak vybrat a získat úvěr pro začínající podnikatele: Vyplatí se ve vašem případě?

Délka čtení:
6 min 30 s
0:00
0:00

Odhodlali jste se mít své vlastní podnikání? Teprve začínáte a zvažujete ty správné první kroky? Nebo jste do podnikání vlítli doslova po hlavě a teď hledáte správný směr? Získání úvěru může být pro úplné nováčky - podnikatele zásadním nastartováním jejich životní kariéry.
Na trhu je několik finančních produktů určených právě pro začínající firmy a živnostníky, jak se v nich vyznat? Jak najít ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám a možnostem? Úvěr by měl podnikateli poskytnout stabilní základ pro jeho podnikání, ale současně by neměl jeho firmu zatěžovat nepřiměřeně vysokými splátkami nebo úrokovými sazbami.
Samozřejmě záleží, jakým typem podnikání se zabýváte. Elektrikář pravděpodobně nebude mít stejně vysoké počáteční náklady jako například cukrářka. Přesto si každé podnikání žádá kapitál pro financování (nejen) vašich začátků a to do chvíle, než začnete sklízet své vlastní ovoce. A v tu chvíli nastává otázka pravdy. Máte možnost využít své rezervy pro naplnění kapitálu a nebo bude potřeba využít finanční injekci z jiných zdrojů?

Vlastní vs. cizí kapitál. Víte, jaké jsou výhody úvěru pro začínající podnikatele?

Bez kapitálu to nepůjde. Pomůže vám překlenout počáteční finanční bariéry a realizovat své podnikatelské záměry. Tak jako tak, na start peníze potřebujete, kapitál bývá nutností pro počáteční investice do podnikání. Znamená to, že bez problémů tak můžete financovat zásoby a materiál. Určitě se nevyhnete taktéž nákupům nezbytného zařízení a vybavení. 

Výhoda vlastního kapitálu

Mohli bychom říct, “moje peníze, moje riziko”. Výhoda vlastního kapitálu je, že svým způsobem přispíváte ke své celkové finanční stabilitě. Protože pokud se něco pokazí, přijdete “pouze” o svůj vklad. Ovšem pokud se jedná o peníze banky, které nemůžete splácet a se kterou podepíšete například zajišťovací směnku, můžete přijít i o své další osobní finance!

Výhoda cizího kapitálu - úvěru

Možná už jste slyšeli tvrzení, že cizí kapitál je levnější než vlastní. V první chvíli se možná pozastavíte a nevěřícně se vám zvedne obočí - vždyť za půjčené peníze přece platíte úroky? Pojďme si říci, proč tomu tedy tak je.

Daňové výhody

Úroky z cizího kapitálu lze obvykle odečíst z daní, což snižuje skutečné náklady na půjčené peníze. Ano, úroky z úvěru se dají často odečíst z daní, což může představovat významnou daňovou úsporu. Tyto úspory mohou začínající podniky použít ke snížení celkového daňového základu, což pomáhá zlepšit cashflow a kapitálovou efektivitu.

Rizikový profil

V rámci nepovedeného podnikání mají cizí věřitelé přednost. Vlastní kapitál nese vyšší riziko, protože v případě bankrotu firmy jsou věřitelé vlastního kapitálu (pokud byl použit) vypláceni až po věřitelích cizího kapitálu. Věděli jste to?

Finanční páka

Použitím cizího kapitálu může firma dosáhnout vyššího a rychlejšího návratu financí např. pro vlastní kapitál (pokud výnosy z investic přesahují náklady na úroky). Jinak řečeno, pomocí úvěru mohou podnikatelé využít pákového efektu - to znamená využití půjčených prostředků k dosažení vyššího zisku, než by bylo možné pouze s vlastním kapitálem. Tyto prostředky mohou být použity například na rozšíření výroby nebo modernizaci technologií. Tento efekt finanční páky může zvýšit celkovou rentabilitu podnikání.

Tržní podmínky

Pokud vám situace přeje, úrokové sazby na trhu mohou být v určitých obdobích nízké, což činí cizí kapitál levnějším. To je často ovlivněno měnovou politikou centrálních bank a celkovým ekonomickým prostředím. Ovšem to se dá málokdy předvídat, že?

Úvěr pro podnikatele, čím se liší od toho běžného spotřebitelského?

Jen pro pořádek si zmíníme, že podnikatelské úvěry se od těch spotřebitelských liší v tom, že je banky poskytují na IČO, nikoliv na rodné číslo žadatele. Rozdíl je proto i v předkládaných dokumentech, pokud se vydáte do banky - u spotřebitelského úvěru banku zajímá výše vašich osobních příjmů a výdajů a zápisy v bankovních registrech.

Kromě potvrzení o vaší bezdlužnosti, výpisu z registru dlužníků a čistého trestního rejstříku, banky důkladně posuzují předložený podnikatelský záměr a finanční výkazy podnikání. Nutnost doložit právě daňové přiznání může být častým požadavkem, což není úplně snadné u začínajícího podnikatele. Proto si dejte záležet na svém podnikatelském plánu, ke kterému se ještě vrátíme.

Pokud jste drobný podnikatel, možná pro vás bude ideálnějším řešením nebankovní půjčka pro OSVČ. Vaše podnikání si nežádá povětšinou statisíce korun, ale do začátku by vám pár desítek tisíc opravdu pomohlo. Existují finanční instituce, které vnímají potřeby začínajících podnikatelů a omezují tak byrokracii na minimum. Zároveň nemají striktní úřední hodiny a je možné obdržet finance na účet obratem!

Základní rozdělení úvěrů 

Hledáte vhodný podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele? Perfektní, ovšem tím to nekončí, protože existují různé typy úvěrů. Každý z nich má své specifické požadavky a podmínky. Získat úvěr pro začínající podnikatele může být náročné, ale za správných okolností a s adekvátním přehledem v podobě základních znalostí o úvěru, vám to půjde lépe. Ukážeme vám, jak může být úvěr dostupnější a vhodnější možností pro financování vašeho podnikání.

Provozní úvěr

Jak už nám sám název napovídá, tento krátkodobý úvěr je ideálním typem pro překlenutí období, kdy vám schází zásadní finanční částka. Příkladem si uvedeme, že chybí do vašeho provozu přesně ta částka pro nákup materiálu na výrobu poptávaného zboží. A nebo se vám opozdí zákazník s platbou a spustí se lavina, kdy vám právě tyhle peníze budou v podnikání scházet. Provozní krátkodobý úvěr slouží k pokrytí běžných podnikatelských nákladů, jako je nákup zásob nebo platba faktur.

Investiční úvěr

Provoz řekněme funguje a nabízí se vám možnost rozšířit či zmodernizovat své podnikání? Dlouhodobý úvěr je určen právě k financování dlouhodobých investic, který vám umožní růst. Použijte jej například na koupi nákladných strojů, vylepšení technologií či k pořízení nemovitosti.

Kontokorentní (bankovní) úvěr

Jestliže využíváte k podnikání bankovní účet, pak vaše banka pravděpodobně umožňuje i přečerpat svůj účet “do mínusu”. Ovšem tato možnost není samozřejmostí a kontokorent se dá čerpat jen do určitého limitu. Nevýhodou bude i splatnost, která je obvykle dána určitým obdobím bez úhony (což nebývá úplně v silách dlužníka), kdy v opačném případě naskakují s každým dalším měsícem vysoké úroky. Kontokorent je sám o sobě spíše pastí, protože je lákadlem “snadných peněz”, které jsou ale velice drahé, a zároveň má negativní dopad na vaše kreditní hodnocení - působí jako známka finanční nestability. 

Kritéria pro výběr nejlepšího úvěru

Základní informace o svém podnikání jste si dali na papír a o výši nutného kapitálu máte jasno? Pokud ne, teď nadešel ten čas. Přejdeme na start vaší úvěrové cesty, nyní můžete začít tvořit historii svého podnikání díky úvěru. V této části článku si ukážeme, na jaká kritéria se především zaměřit při svém finálním výběru úvěru. Jaký parametr určitě neopomenout a na co si dát pozor?

Úroková sazba, poplatky, možnosti splácení a flexibilita úvěru

Není toho zrovna málo, co vše nesmí uniknout vaší pozornosti. Kupříkladu nejnižší možná úroková sazba působí lákavě, ale nemusí automaticky znamenat nejvýhodnější nabídku! Důsledně si projděte jednotlivé parametry úvěru. Ověřte si, zda je možné půjčku splatit předčasně, zdali a jaké nabízí možnosti pojištění či umožňuje flexibilní splácení?

Je dobré znát veškeré nabízené výhody produktu, jedině tak předejdete budoucím finančním komplikacím. Flexibilní úvěrová nabídka může nabízet možnost odkladu splátek, změnu výše splátek v průběhu času nebo možnost předčasné úhrady bez sankcí. Případně umožňuje si již existující úvěr navýšit. Tyto možnosti umožňují podnikatelům lépe reagovat na finanční výkyvy během podnikání.

Podmínky splácení jsou další rozhodující vlastností úvěru, se kterou si není radno zahrávat. Pro dlouhodobou udržitelnost úvěru je stěžejní znát možnost případného odložení splátky nebo jiného řešení. Samozřejmě je důležité, aby vám byly splátky nastaveny tak, aby neohrozily cash flow podniku. Prověřte si možnosti délky splácení, výši měsíčních splátek a datum, kdy je třeba úvěr splatit.

Průvodce pro získání úvěru

Máte v plánu se vydat do banky pro úvěr? Pak si bez nadsázky připomeňte studentská léta a vytvořte působivou prezentaci na téma “moje budoucí firma”. 

Protože pokud je vaším záměrem půjčka pro začínající podnikatele bez příjmu, určitě se v bance zapotíte. Pokud tedy vůbec budou chtít vést debatu s vámi, jakožto nováčkem v podnikání bez finanční historie. Zkrátka úspěšné získání úvěru pro začínající podnikatele vyžaduje důkladnou přípravu a pochopení klíčových aspektů celého úvěrového procesu.

Příprava podnikatelského plánu (nejen pro váš klid)

Představte si prezentaci, která přesvědčí a přiblíží váš podnikatelský záměr, kdy berete v potaz reálné modelové situace, které mohou nastat. Detailně zpracovaný podnikatelský plán je vaší argumentační zbraní, se kterou zároveň poodhalujete své schopnosti podnikatele. Plán tvoří významnou část úspěchu pro jakoukoliv žádost o úvěr.

Podnikatelský plán musí obsahovat realistické finanční prognózy a důkladnou analýzu trhu. Kromě rozpočtu a přesně definovaných finančních cílů, je dobré uvést i krizový a investiční plán. Podnikání se nerovná okamžitému raketovému vzestupu a miliovým výdělkům, proto si připravte krizový plán, na kterém ukážete svoji odolnost a schopnost čelit nepříjemnostem v podnikání. Že máte to odhodlání vytrvat. Zahrňte do podnikatelského plánu i své vize, své akční plány, kroky a přidělené úkoly.

Neopomeňte zmínit a připojit soupis majetku, odhadované příjmy za zboží a služby, které nabízíte. Vámi sestavený podnikatelský plán by měl být propracovaný v souladu s obecnými podnikatelskými cíli a přispívat k jejich dosažení. Pamatujte, že uvedení veškerých těchto informací pomáhá finančním institucím hodnotit životaschopnost podniku a potenciál návratnosti investice. I my oceníme, pokud nám odprezentujete svůj smysluplný záměr pro využití úvěru. Například rozjezd vlastního podnikání je pro nás krokem, který dává smysl. Čas je drahý a proto vám cestu k penězům ulehčíme!

Posouzení vaší úvěrové historie

Začínající firma se neobejde bez finančního zkoumání. Banky a finanční instituce pečlivě posuzují úvěrovou historii zájemce o úvěr. A její přehledný výpis lze často získat online. Budete mít velké plus, pokud můžete doložit svůj pravidelný příjem a to nejlépe s absencí dluhů - jednoduše vaše příznivá úvěrová historie, může být rozhodující pro schválení úvěru. Zajímá vás, zdali dosáhnete například na provozní příjem? Žádné obtěžující papírování a pochůzky, stačí vyplnit formulář a obratem víte, na čem můžete své podnikání stavět!

Případové studie - vidíte se v příběhu některého ze začínajících podnikatelů?

Přemýšlíte, zdali vám půjčka pomůže a jestli se dá aplikovat ve vašem oboru podnikání? Tato sekce představuje konkrétní příklady podnikatelů, kteří získali úvěr, a ilustruje různé obory podnikání a jejich konkrétní situace, které financovali pomocí půjčky.

Provozovatel restaurace - když si kuchyň žádá nutnou rekonstrukci. Pohostinství se daří, ale vybavení kuchyně už nestačí tempu provozu. Zafinancování rekonstrukce v podobě pořízení nových přístrojů ušetří čas a využije potenciálu úspěšné restaurace v pravý čas!

Společnost zabývající se přeprodejem nemovitostí - neopakovatelná příležitost koupě nemovitosti - vily z první republiky. Jedinečná šance pořídit za výhodnou částku dům v lukrativní čtvrti, ovšem přesto byla hodnota domu vysoká a společnost neměla na další stavební úpravy a opravy, které si nemovitost žádala. Skvělý případ pro využití úvěru pro rekonstrukci, která se následně několikanásobně vrátí!

Hobby cukrářka a pekařka - paní na mateřské si našla zálibu v pečení. Narozeninové a svatební dorty, cukroví na Vánoce, pečení na Velikonoce, umění oblíbených makronek. Domácí kuchyně už jejímu kulinářskému umění nestačila, bylo na čase slibné podnikání posunout výše. Zafinancování malé výrobny a vybavení kuchyně jí dopřálo volnější ruce a možnost tvořit více než doposud. Časem si k sobě vzala i brigádníky, aby poptávky a zakázky zvládala pokrýt opravdu všechny!

Závěrečná myšlenka k podnikatelským úvěrům

Podnikání si žádá jasné strategie. Jakmile se odhodláte, jděte do svého vysněného podnikání naplno. A nezáleží na tom, zdali jste kuchař, švadlena a nebo tatér. Při výběru a získání úvěru byste měli jako začínající podnikatelé postupovat uvážlivě a především plánovat.

  • Nezapomeňte. Vložit vlastní peníze do podnikání znamená, že jste si zvolili opravdu drahý způsob financování svého podnikání.

  • Úvěr je levnější variantou, ale také nese svá rizika. Proto si ověřte flexibilitu úvěru a jeho možnosti. Nabízí možnost předčasné splátky? Existuje možnost pojištění či umožňuje úpravy úvěru v podobě navýšení úvěru, odkladu splátky?

  • Neočekávejte, že vám banka dá výhodný úrok. Jako začínající podnikatel jste pro banku velice rizikovým klientem!

Pokud na finance opravdu spěcháte, vzít si půjčku a strategicky ji použít má svůj důvod. Protože díky němu je možné nastartovat své podnikání a zlepšit kvalitu svého života. Své možnosti můžete prověřit nezávazně, stačí vyplnit žádost

Využijete-li úvěr na smysluplný záměr a představíte nám své plány v podnikání, můžete získat výhodnější podmínky. A pokud na peníze spěcháte z jakéhokoliv jiného důvodu, žádné obavy - tyto podmínky jsou od nás pro vás samozřejmostí:

  • Možnost získat až 80 000 Kč
  • Možnost sjednat kdykoli 24/7
  • Možnost opakovaně vybírat/čerpat 24/7
  • Možnost splácet kdykoli (denně, týdně, měsíčně)
  • Vše zařídíte kompletně online odkudkoliv
  • Vyplacení peněz na účet obratem
  • Bez zdlouhavého ověřování

 I vy své finance můžete mít do 5 minut!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka