Máte doma malého obchodníka, co vám prodává sušenky za tři knoflíky? Skvěle! Hra na obchod je geniální způsob, jak děti naučit, že peníze nejsou jen abstraktní číslo, ale mají svou hodnotu. Nechte děti prodávat a nakupovat různé věci z jejich pokoje. Tímto způsobem si osvojí základní principy výměny a hodnoty peněz.
Pokladnička je prostě must-have každého malého šetřílka. Ukažte dětem, že když si budou odkládat nějaké drobné, mohou si za nějaký čas koupit třeba vysněnou hračku. Jednou týdně vysypejte pokladničku a spočítejte kačáky. Děti nadchne, že penízky přibývají a blíží se čas, kdy je budou moct utratit. Uvidíte, že hračka neskončí za pět vteřin v koutě, ale budou si jí i více vážit.
Příběhy a pohádky jsou skvělým nástrojem, jak dětem vysvětlit i ty nejsložitější věci. Finanční gramotnost? Žádný problém. Přečtěte si třeba Pohádky skřítka Penízka, které samozřejmě seženete i v audioverzi (uf, dyslektici si mohou oddechnout). Knížky hravou formou ukážou, že peníze jsou něco, co se dá získat pouze prací a je potřeba s nimi moudře zacházet.
Teď už peníze nejsou jen nějaká hračka, ale reálná věc! Děti snáze pochopí rozpočet na reálných situacích. Sedněte spolu ke stolu, stanovte si rozpočet na víkendový výlet a společně s dětmi vymyslete, jak se do tohoto rozpočtu vlézt. Najednou uvidí, že i to auto něco stojí stejně jako oběd v restauraci, a že holt na toho plyšáka ve výloze už asi nezbude. Ale zato si můžou zajít na nanuka - to ještě vyjde, jupí! Děti nejen získají větší úctu k penězům, ale taky si procvičí matematiku. Dvě mouchy jednou ranou, no ne?
Pokud chcete děti naučit, že peníze nepadají z nebe, ale musí se na ně pracovat, zaveďte doma drobné práce se kterými mohou děti pomoct. Úklid, zahradničení nebo venčení pejska za drobný obnos může být skvělý nápad, ale pozor. Nechcete, aby se změnil váš domácí režim, že se pomáhá pouze za peníze. Najděte doma balanc a odměňujte spíš domácí práce, které jsou přirozeně tak trochu “navíc”.
Všichni znáte Dostihy a sázky, nekonečnou hru, kdy vše končí tím, když někdo konečně koupí stáj s Napolim a zruinuje všechny ostatní. Ještě dřív, než se vám protočí panenky počkejte. Hry jako Dostihy či Monopoly učí děti rozhodovat, jak s penězi naložit - utrácet hned za všechno? Vyčkat? Investovat? Rozhodně je vyzkoušejte od mala a sledujte v průběhu let, jak se děti během hry chovají a s penězi i v rámci hry zachází.
Pro větší děti od 10 let můžete využít českou hru Finanční svoboda, kde se mladí seznámí s tím, jak funguje stavebko, hypotéka nebo jak se zachovat, když se zvýší daně, nebo přijdete o zaměstnání. Tak schválně, kdo bude ve hře lepší - děti nebo rodiče?
Naučit děti, jak to chodí ve světě peněz, nemusí být žádná nuda. Naopak! Ať už máte doma malého obchodníka, školního plánovače nebo nadšence do deskovek, můžete je postupně naučit, že peníze nejsou jen o utrácení za sladkosti (i když ty jsou samozřejmě taky důležité). Peníze nejsou žádná magie, ale nástroj, který mohou chytře využívat.
Můžete se těšit na pokračování článku, ve kterém vám ukážeme, jak oslnit světem financí starší děti od 12 let až do vysoké.
Nikdy není pozdě začít!