Všechny články
Než začnete vybírat sedačku a šmejdit po realitkách, zjistěte si, jestli vám vůbec někdo půjčí. Banka totiž není vaše teta z Horní dolní, která vám bude věřit, že jí to vrátíte. Banka chce mít jistotu, že ji budete platit. Každý měsíc. Bez výmluv.
Co si banka hlídá?
Příklad:
Máte příjem 35 000 Kč čistého měsíčně? Tak splátky hypotéky a všech ostatních dluhů by měly být do 15 750 Kč měsíčně. A celkem by vám banka dle pravidel mohla půjčit zhruba až 3,3 milionů. Bohužel do hry vstupují další ukazatelé, které ovlivňují výši půjčené splátky.
Jste v práci krátce? Nebo dokonce ve zkušební době? Tak to má banka jasno: „Děkujeme, přijďte později.“ Podobně na tom bude jestli jste už jste dali výpověď. Ani nechtějte vědět, kolik hypotečních snů shořelo na téhle maličkosti. Banky chtějí stabilitu. A stabilní příjem se pro ni rovná jistotě splácení.
TIP:
Chcete změnit práci a zároveň řešit hypotéku? Nejprve si vyřešte hypotéku, až pak dejte výpověď. Jinak riskujete, že nedostanete ani hypotéku, ani novou práci.
OSVČ to nemají zrovna lehké. Banka chce minimálně jedno daňové přiznání (někdy i dvě). A bance nestačí vidět, kolik fakturujete, zajímá ji zisk. Takže pokud si „optimalizujete“ daněa na papíře vyděláváte deset tisíc měsíčně, může se stát, že banka řekne jen: „No to určitě.“ a vy hypotéce můžete jen zamávat.
Co pomůže?
Mějte v pořádku účetnictví. A pokud víte, že půjdete do hypotéky, přemýšlejte rok dopředu někdy se vyplatí radši víc odvést na daních a mít vyšší příjem, než koukat, jak vám banka zamítá žádost. A zamítnutá žádost nevypadá dobře ani při dalším pokusu o žádosti hypotéky. Pokud byste se rádi dočetli ještě více o tomto tématu, podívejte se na článek zde.
Banka nečeká, že budete úplně „čistí jako lilie“. Není problém, když máte nějakou půjčku, třeba na auto nebo zařízení bytu. Důležité je, že ji splácíte včas a bez problémů. Právě tohle totiž banka chce vidět: že jste zodpovědní a že vám každý měsíc z účtu chaoticky neodlétají peníze všude kolem.
Hráli jste si jako děti rádi na dospěláky? Tak teď si zahrajte na to, že už máte hypotéku. Jak?
Platíte nájem 12 000 Kč, ale splátka hypotéky by byla 16 000 Kč. Tak si každý měsíc pošlete rozdíl tedy 4 000 Kč bokem na spořák – a po pár měsících budete mít jasno, jestli to utáhnete.
Výši splátky si snadno můžete vypočítat tady.
Díky tomu:
Banka vám nepůjčí celou částku – standardně kryje jen 80 % z ceny nemovitosti. Pokud je vám pod 36 let, může to být až 90 %, ale i tak musíte něco vytáhnout z vlastní kapsy. U bytu za 3 miliony se tak bavíme o 300 až 600 tisících, které musíte mít předem, jinak vás banka pošle domů dřív, než si stihnete vzít cukřík na přepážce
Tip! Pokud například vaši rodiče vlastní nemovitost, lze tento “budget” do začátku řešit zástavou.
A tím to nekončí. Připravte si ještě něco navíc na poplatky (třeba na odhadce), vybavení a hlavně a železnou rezervu. Tři až šest splátek hypotéky bokem vám dodá klid, když se pokazí auto, odejde pračka nebo vám dočasně vypadne příjem. Hra na jistotu začíná na spořáku. Jak efektivně vytvořit rezervu si přečtěte v našem článku zde.
A až jednou hypotéku splatíte? A ten den fakt přijde! A s ním i otázka, co udělat s penězi, které vám zůstávají každý měsíc v kapse. Po letech, kdy jste posílali peníze bance jak na běžícím páse, se najednou otevře nová kapitola – a bude jen na vás, jestli tyhle „uvolněné“ peníze necháte jen tak rozkutálet, nebo je chytře využijete ve svůj prospěch. Mrkněte na náš článek: Život po hypotéce: Jak správně využít nově "uvolněné" peníze?
Přejeme šťastnou cestu k vlastnímu bydlení!