← Všechny články

Publikováno
3.11.2024

Jak najít kvalitní, ale levné bydlení?

Délka čtení:
4 min
0:00
0:00

Pokud jste zadali do Googlu “levné bydlení Praha” nebo “levné bydlení Brno”, asi víte, že najít kvalitní a cenově dostupný byt či dům není úplně jednoduché. Ale nezoufejte - máme pro vás několik praktických tipů a triků, jak najít ty “nejlevnější byty” a zároveň se nenechat napálit.

Čtěte dál a uvidíte, že hledání levného bydlení může být i zábava (no dobře, zábava ne, ale aspoň to nemusí být noční můra).

1. Zkontrolujte lokalitu nejen ve dne, ale i večer

Ať už uvažujete o pronájmu či koupi nemovitosti (tam si vždycky samozřejmě dejte ještě větší bacha), není zde prostor pro ukvapené závěry. Ten krásný byteček v klidné ulici může vypadat perfektně během dopoledne na prohlídkách. Ale co večer? Místní bary mohou být hlučné, nedá se tu zaparkovat a co když soused hraje pravidelně každý večer na saxofon? Takže si udělejte procházku nejen za světla, ale i po setmění. Klid je jeden z důležitých faktorů, abyste se cítili doma dobře, zvlášť když hledáte třeba levné bydlení pro seniory.

Zkoumejte důkladně - ráno, odpoledne, večer! Ať vás nic nezaskočí.

2. Doprava, nebo spíš překážková dráha?

Než podepíšete nájemní či kupní smlouvu, zkontrolujte, jak daleko je nejbližší zastávka autobusu nebo tramvaje a jak často spojení jezdí. Bydlení na vesnici může být o dost levnější, ale pokud nevlastníte auto a do obce jezdí autobus dvakrát denně… ouha. 

Levné bydlení pro studenty se vždy nachází pěkný kus od centra. Dobře promyslete, jestli budete hodinu jezdit na přednášky, nebo se raději přestěhujete blíž k univerzitě. Dostupná doprava znamená ušetřené hodiny, které můžete věnovat studiu (nebo Netflixu, nebudeme si nic nalhávat).

3. Velikost bytu či domu: ne všechno větší je lepší

Možná toužíte po velkorysém prostoru, ale věděli jste, že každý metr čtvereční navíc znamená více vytápění v zimě a větší spotřeba klimatizace v létě? Navíc, zdali není dům dobře zateplen, náklady na energie mohou přesáhnout vaše očekávání a peníze na účtě. 

Dnes už je povinné mít pro každou nemovitost při prodeji energetický štítek, takže se na něj určitě podívejte. Nemusíte být zrovna inženýr, abyste věděli, že písmeno A je lepší než G. Zkontrolujte i stav oken - stará dřevěná okna vám sice zaručí pěkný zdravý průvan 24/7, ale protopíte v zimě majlant

Zvažte proto pečlivě, kolik prostoru skutečně potřebujete a v jakém technickém stavu je daná budova. Někdy může být „levné bydlení“ s menší dispozicí mnohem levnější i z dlouhodobého hlediska.

4. Pronajímatel: Šéfík, na kterém záleží

Jak už jednou něco podepíšete, je to hotová věc. Proto si smlouvy pořádně přečtěte a to i včetně toho “drobného písma” kde se můžou skrývat poplatky, zálohy na energie, údržba společných prostor nebo kolik si pronajímatel účtuje za vyhozený květináč na balkóně (ano, i takové případy jsou). Pokud máte pochybnosti, nechte si smlouvu zkontrolovat odborníkem. Opravdu to stojí za těch pár stovek.

5. Skryté náklady ala internet a televize

V dnešní době je internet prakticky nutností. Zjistěte si, zda je již zahrnut v nájmu, nebo kolik budete muset platit extra. Pokud poskytovatelé v dané lokalitě nemají dobrou infrastrukturu, může se vám stát, že budete za internet platit zbytečně vysoké částky. Levné bydlení, co se nájmu týče, se pak může rychle prodražit.

6. Rezervační poplatky a provize: Kolik skutečně zaplatíte?

Při hledání “levného ubytování Praha” nebo “levného bydlení Brno” nezapomeňte, že cena uvedená na inzerátu nemusí být konečná. Realitní kanceláře si často účtují provizi za zprostředkování, což může být až jeden měsíční nájem. A pak tu jsou zálohy, vratné kauce, rezervační poplatky... Rychle se může stát, že celkové náklady na nastěhování budou mnohem vyšší, než jste plánovali. 

Je úplně běžné, že pokud sháníte pronájem, budou chtít po vás jednorázově zaplatit provizi, kauci a 2 nájmy dopředu. Jelikož jeden dílek (měsíční pronájem) se pohybuje třeba okolo 15 000 Kč, můžou po vás chtít např. 60 000 Kč. Teď hned. 

Nezoufejte, nejste jediní, kdo z kapsy nevytáhne šedesátku s ledovým klidem a má problém peníze takto rychle sehnat. Od toho jsme tu my. Můžeme vám schválit online půjčku až 80 000 Kč a vy z toho můžete čerpat jen tolik, kolik zrovna potřebujete. Všechny informace najdete zde

7. Hledám spolubydlu!

Hledáte-li levné bydlení pro studenty, zvažte spolubydlení s dalšími lidmi. Náklady se rozdělí, a pokud si dobře vyberete spolubydlící, může to být skvělá zkušenost. O spolubydlení jsme dokonce napsali i pár řádků. Naopak, pokud hledáte levné bydlení pro seniory, může být lepší hledat něco menšího a samostatného, ale třeba s komunitní podporou nebo službami pro seniory. 

8. Nedejte se zmást první dobrou nabídkou

Někdy najdete byt či dům, který vypadá perfektně, ale nedělejte rychlá rozhodnutí. Proveďte důkladný průzkum a nechte si čas na rozmyšlenou. Lepší riskovat, že nájem či nemovitost nezískáte, než se unáhlit. A hlavně, nebojte se vyjednávat – i když je cena pevná, třeba dostanete lepší podmínky na pronájem nebo nějaký bonus (jako třeba měsíční nájem zdarma).

Tak co, jdete na lov „levného bydlení“? Pokud ano, vybavte se těmito radami, ať se vyhnete nepříjemným překvapením. Hledání bytu nemusí být pruda – když víte, na co si dát pozor, může to být jen trochu náročná výzva.

Hodně štěstí!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka