← Všechny články

Publikováno
31.10.2024

Jak proměnit svůj koníček ve stabilní podnikání?

Délka čtení:
3 min 30 s
0:00
0:00

Máte koníček, který vás baví a ještě vám z něj sem tam přistanou na účtu nějaké kačky? Teď vás napadá: Co kdybych se do toho vrhnul naplno a stal se z toho skutečný byznys? V té chvíli vyvstává mnoho otázek, jak že to vlastně s tím rozjezdem podnikání je, jaké kroky je nezbytné podniknout a kolik to bude stát peněz.

Pojďte si přečíst náš manuál ještě dřív, než mrsknete výpovědí na stole! 

1. Fantazii se meze nekladou

Pokud ještě nemáte rozmyšleno a jste teprve v začátcích s hledáním vedlejšího příjmu, nevadí. Mrkněte na náš článek o nápadech na peckovní vedlejšák, který vám přisune nějaký ten příjem navíc. Je to skvělý startovní bod, kde můžete načerpat inspiraci a zjistit, jak z koníčku udělat skutečnou mini továrnu na peníze. A jestli už nějaký ten čas máte svůj vedlejšák rozjetý, hurá na další krok! 

2. Teď už to ale začíná být seriózní: Založte si živnost

Pár kačáků bokem, které uvedete bez faktury jako příležitostný příjem nevadí. Ale pokud vaše vedlejší příjmy přesáhnou 50 000 Kč ročně, je potřeba to oficiálně uznat před státem a založit si živnost. Ano, už nejste jen ten “kámoš, co dělá dortíky”, ale budete regulérní podnikatel! A žádné strachy, zvládne to úplně každý. 

Jaké jsou typy živnosti? 

  • Volná živnost – Tohle je ta kategorie, kam spadá většina koníčků přeměněných na podnikání. Sem patří třeba výroba šperků, focení, pečení, psaní blogů (ano, i to může být zlatý důl!). Nepotřebujete žádný certifikát, nic
  • Vázaná živnost – Zde musíte mít buď kvalifikaci, nebo speciální povolení (třeba pro realitní makléře, taxikáře, masérka apod.). 

Zdali nevíte, jestli váš koníček patří do volné či vázané živnosti navštivte tohoto průvodce zde. Nebo rovnou zajděte na živnosťák a milá paní vám tam určitě poradí. V každém případě zaplatíte 1000 Kč za založení a je to. Je z vás živnostník! 

3. Připravte se na socko, zdrávko a další výdaje

Tisícovkou to nekončí. Jakmile máte živnost, přichází ta část, kde to začne být trochu vážnější - placení sociálního a zdravotního pojištění. Ano, je to tak, stát chce svůj díl z vašeho nového ziskového podnikání. Dříve to za vás odváděl zaměstnavatel, teď už musíte vy. 

Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled o tom, jaké jsou minimální zálohy. A to v případě že už jste řekli šéfovi sbohem a jedete jen sami na sebe, nebo to budete zvládat při zaměstnání. Vše přehledně najdete tady.

Čím menší zisky, tím menší platby. Ale jakmile se váš vedlejšák rozjede, bude lepší mít finanční rezervu. S tím vám také poradí nějaká šikovná účetní, do které se vyplatí investovat. 

4. Mějte finanční plán - podnikání má své ups i downs

Uf, máme za sebou ty povinné platby a můžeme konečně jít makat! Mikropodnikání může být super, ale aby se z toho stalo stabilní podnikání, je potřeba mít v ruce plán. To znamená nejen skvělý marketing a rozpočet, ale i finanční rezervy pro chvíle, kdy věci nejdou podle plánu.

Nenechte se unést úspěchem a nechávejte si hodně financí stranou. To, že jste teď vyprodali všechny šperky neznamená, že se to na příštím jarmarku povede znovu (i když vám to samozřejmě moc přejeme!). Postupně zjistíte, že náklady budou přibývat, aby váš business mohl taky růst. 

Pokud stojíte na začátku a nemáte moc kačáků na rozjezd, koukněte na náš další článek o nejlepší půjčce pro podnikatele zde. Existují různé možnosti financování, které vám mohou pomoci pokrýt počáteční náklady nebo nakoupit nové vybavení, které potřebujete. Přeci nemůžete jít fotit rodinku na starou kalkulačku… ta nová zrcadlovka je prostě nutnost! 

5. Nepřestávejte se vzdělávat a růst

A teď přichází ta otázka - jak udělat podnikání stabilní? Kde je to kouzlo, aby se dařilo a už jste se nikdy nemuseli vrátit do tý fabriky nebo za ten kancelářský stůl na 8 hodin denně? Odpověď je vlastně jednoduchá. 

Jestli chcete, aby se z vašeho vedlejšího příjmu stal stabilní podnik, nezapomeňte na vzdělávání, rozvoj a chuť investovat svou energii. Jak se říká, když se chce, všechno jde. Úspěšní lidé jsou úspěšní, protože si věřili, že to dokážou. Limity si klademe dost často jen my sami.

Nastavte svou hlavu na bohatství, úspěch, radost. Když si řeknete “tohle dokážu”, tak to dokážete. Možná ne za den, ani týden, ale za rok uvidíte velký posun. Naučte se, jak se daří konkurenci, sledujte trendy ve svém oboru a zkuste neustále zlepšovat to, co děláte. Zjistíte, že investujete svůj čas a energii do sebe, abyste mohli být pracovně (a později i finančně) svobodní. A to se sakra vyplatí, no ne? 

Pamatujte, že začít podnikat není o tom vzdát se všeho ostatního a skočit do neznáma. Může to být postupný proces, kdy budete krok po kroku budovat svůj byznys, a přitom si udržovat stabilitu.

Takže s chutí do toho – a nezapomeňte si užívat každou minutu téhle jízdy!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka