← Všechny články

Publikováno
3.4.2024

Jak získat dotace na obnovitelné zdroje energie a nezezelenat z toho?

Délka čtení:
3 min 30 s
0:00
0:00

Jasně, všichni se chceme starat o životní prostředí, nikdo nemá zájem žít v měsíční krajině, kde místo lišek dávají dobrou noc zombíci a přes kouř není vidět na špičku vlastního nosu. Solární a větrná energie, biomasa a stavební úpravy by nám v tom měly celkem účinně pomoct. Jenže to chce taky spoustu kaček. Naštěstí existuje řada dotací a podpor, které pomohou náklady snížit. Pojďme si na dotace posvítit!

Nová zelená úsporám

O tomhle tématu jste už jistě slyšeli, byla toho plná televize i internet. Nová zelená úsporám se zaměřuje na podporu snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů a podporuje dílčí i komplexní renovace rezidenčních budov. Finanční podpora může být využita:

  • na stavbu nebo nákup nového rodinného domu s nízkou energetickou náročností
  • výměnu neekologických kotlů a kamen
  • ekologické způsoby vytápění
  • tepelná čerpadla, ohřev vody, rekuperaci tepla z odpadní vody 
  • instalaci obnovitelných zdrojů energie a systémů řízeného větrání

Program podporuje efektivní zachytávání a využití dešťové a odpadní vody, výstavbu zelených střech a instalaci stínicí techniky spolu se zateplením. Nově nabízí podporu i pro pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily a výsadbu komunitní zeleně u bytových domů. Výše finanční podpory může dosáhnout až 50 % celkových nákladů.

Oprav dům po babičce (platí to i na dům po dědečkovi)

Zdědili jste po babičce (dědečkovi) kromě sady porcelánových talířů a motocyklu “pařez” i celý dům? Gratulujeme!
Bude se vám hodit Program Oprav dům po babičce v rámci Nové zelené úsporám. Je to dotační program, který poskytuje domácnostem zálohové financování pro komplexní renovaci nemovitostí s cílem výrazně snížit náklady na bydlení. Umožňuje získat finanční podporu až do výše jednoho milionu korun. Úspěšní žadatelé budou mít příležitost využít zvýhodněný úvěr ze stavebních spořitelen. Kromě komplexního zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah lze požádat o finanční podporu pro další úsporná opatření:

- instalace fotovoltaických panelů

- výměna zdroje tepla

- příprava teplé vody a solární ohřev

- řízené větrání s rekuperací

- sběr dešťové a odpadní vody

- zelené střechy nebo dobíjecí stanice pro elektroautomobily.

Program PANEL

Poskytuje vlastníkům bytových domů zvýhodněné úvěry, které jsou určeny ke snížení energetické náročnosti budov, opravy poruch, modernizaci společných prostory a bytových jader. Program umožňuje využít úvěr například na doplnění tepelné izolace obvodových stěn, zateplení střechy nebo vybraných vnitřních konstrukcí. Podporuje se také instalace termosolárních panelů k výrobě tepla nebo teplé vody i opravy nebo výměna vstupních dveří. Žádosti do programu jsou přijímány průběžně
a výše úvěru může dosáhnout až 90 % oprávněných výdajů.

Podpora nízkopříjmových skupin

Program Nová zelená úsporám Light je zaměřen na podporu nízkopříjmových domácností - což jsou senioři a lidé pobírající dávky na bydlení. Ti jsou považováni za nejohroženější skupinu v oblasti energetické chudoby. Na rozdíl od standardního programu Nová zelená úsporám mohou být žadatelům poskytnuty finanční prostředky předem, což znamená, že příjemci podpory nemusí investovat žádné vlastní peníze. Finanční podpora může dosáhnout až 100 % přímých realizovaných nákladů, a na jednu domácnost je možné získat až 240 tisíc Kč. Podporovaná opatření zahrnují:

  • izolaci fasády
  • stropů
  • střechy a podlahy
  • výměnu oken a vstupních dveří
  • instalaci solárních systémů pro ohřev vody

Změny musí být provedeny po 12. září 2022.

Tak co, ještě váháte, jestli do dotací jít nebo ne? Být vámi, určitě to zkusíme a to rychle - protože každé dotace jsou jako studna. Jednou prostě vyschnou.
Tak na zelenou!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka