Letní brigády a přivýdělky: Jak najít ideální příležitost a efektivně spravovat výdělek.

3 minuty
30.5.2025
0:00
0:00
Léto je jako regál v supermarketu s výhodnými nabídkami. Stačí se jen rozhlédnout a sáhnout po té správné. A jednou z nejchytřejších letních koupí může být právě brigáda. Nejen že si přivyděláte na festivaly nebo vysněné tenisky, ale ještě získáte něco, co se penězi jen těžko kupuje - zkušenosti, nové kontakty a lepší představu o tom, co (ne)chcete dělat celý život.
V tomto článku se společně podíváme na to, kde hledat ideální letní přivýdělek, jak se nenechat napálit nabídkami typu “pracujte z pláže a vydělejte milion”. A taky co s těmi penězi dělat, až se začnou na účtu hromadit.
Muž s bedýnkou jahod na poli - generováno AI

Jak si najít letní brigádu

Začněte tím, že se podíváte kolem sebe. Doslova. Mnoho podniků, kaváren, stánků nebo kulturních akcí hledá posily právě přes papírové cedulky ve výloze nebo šeptandu mezi známými. Osobní doporučení je často víc než perfektně napsaný životopis. Dejte vědět rodině, kamarádům, nebo se rovnou zeptejte v oblíbené kavárně, jestli zrovna nehledají někoho na výpomoc.

A pak samozřejmě přichází online svět. Weby jako Jobs.cz, Prace.cz, Jenprace.cz nebo dokonce Facebookové skupiny jsou plné sezónních nabídek.

Kam se (hlavně v létě) vydat na lov brigády?

  • Stánky s občerstvením a zmrzlinou,

  • Supermarkety, sklady, rozvoz zboží,

  • Úklidové firmy nebo výpomoc na stavbě,

  • Kavárny, restaurace, letní zahrádky,

  • Festivaly, kulturní akce, sezónní atrakce,

  • Dětské tábory (jako vedoucí nebo praktikant),

  • Práce v zemědělství (sběr ovoce, práce na farmě),

  • E-shopy a logistické firmy (balení, expedice),

  • Recepce, obsluha nebo animátor v turistických lokalitách.

Servírka Jana s kávou v kavárně - generováno AI

Co musíte vědět o smlouvách na brigádu v roce 2025

Dřív stačilo říct: ,,jasně, jdu makat” a ráno už jste roznášeli letáky nebo sbírali třešně. Ale dneska? Doba papírová. Každá brigáda, i ta na pár dní, by měla být podložená smlouvou. Ne proto, že by se bez toho nedalo přežít, ale abyste se večer mohli natáhnout s čistým svědomím a věděli, že když se něco pokazí, máte se o co opřít.

Pokud plánujete brigádu, setkáte se nejčastěji se dvěma typy smluv:

  • Dohoda o provedení práce (DPP),

  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

DPP je ideální pro krátkodobé výpomoci, můžete odpracovat až 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele a do výdělku 11 500 Kč měsíčně neplatíte zdravotní ani sociální pojištění. Je tu však nutnost evidence odpracovaných hodin.

DPČ se hodí pro pravidelnější práci, umožňuje až 20 hodin týdně, a pokud si vyděláte víc než 4 500 Kč za měsíc, už se z odměny odvádí pojištění. Navíc s ní získáváte i nárok na dovolenou a příplatky.

Rok 2025 přináší příznivou novinku i pro mladší zájemce o přivýdělek. Brigádu mohou oficiálně vzít i čtrnáctiletí. Pracovat ale mohou jen o letních prázdninách, a to maximálně 7 hodin denně, celkem 35 hodin týdně. Práce musí být fyzicky i psychicky nenáročná (takže žádná stavba nebo noční směny) a podmínkou je písemný souhlas rodičů a potvrzení od lékaře.

A co ještě vědět, než vezmete první brigádu?

  • Smlouvu vždy podepisujte písemně, ústní domluva není žádná výhra,

  • Požadujte kopii smlouvy a zeptejte se na výši mzdy i rozpis směn,

  • Práce v noci, o víkendu nebo ve vedru by měla být za příplatky navíc,

  • A hlavně, nenechte se ukecat na práci na černo.

Letní brigády nejsou jen pro studenty

Brigáda v létě není vyhrazená jen pro středoškoláky s kapesným na nule. Přivýdělek se může hodit komukoliv, ať už jste máma na mateřské, aktivní důchodce nebo freelancer, co má v létě volněji. Mrkněte, jestli v tom taky nejste.

  • Můžu si přivydělat, když jsem na Úřadu práce? - Určitě, ale nesmíte překročit polovinu minimální mzdy 10 400 měsíčně,

  • Můžu mít brigádu, když podnikám? - Ano, brigády jsou možné i při podnikání, jen je pak musíte správně přiznat v daňovém přiznání,

  • Můžu mít brigádu na mateřské? - Jasně! A hned jak si vyděláte víc než 10 400 Kč, můžete uplatnit i slevu na dítě (pokud ji neuplatňuje druhý rodič),

  • Můžu si přivydělávat jako důchodce? - Bez problémů. A i pro vás platí, že můžete využívat daňové slevy,

  • Můžu mít víc brigád naráz? - Můžete. Ale odvody i daně se pak sčítají ze všech zaměstnání, každé podle toho, co jste podepsali.

Jak neutratit všechno v den výplaty

Letní brigáda není jen o tom, kolik si vyděláte, ale hlavně, co s tím uděláte. Ať už si přivyděláváte po škole, po práci, při mateřské nebo během důchodu, jedno platí pro všechny - peníze z brigády umí zmizet rychleji než zmrzlina na slunci. Abyste v září nekoukali na účet s otázkou: „kam se to všechno podělo?“, zkuste si udělat jednoduchý domácí rozpočet.

Začněte tím, že si sepíšete všechny nezbytné výdaje jako jsou energie, nájem, jídlo, mobil, a internet. Pak si stanovte rozumný limit na radosti. Výlety, posezení s přáteli, vstupenky, dobré jídlo. Zkuste si každý měsíc něco odložit. Nemusí to být hned tisícovka. Dvě stovky. Důležité je začít. Každá koruna stranou se počítá.

A teď hurá do toho, léto nečeká!

Brigáda není jen číslo na výplatní pásce. Je to zkušenost, trénink trpělivosti, noví lidé, a často i nový pohled na svět. Ať už budete roznášet kafe, pomáhat ve skladu, na festivalu, hlídat děti nebo prodávat zmrzlinu, každá směna vás někam posune, nejen finančně.

Tak se nebojte jít do toho. Vyberte si chytře, smlouvu mějte v kapse a s výplatou nakládejte s rozumem. Letní přivýdělek totiž může být mnohem víc než jen krátká epizoda, může to být začátek něčeho většího.

Nejnovější Články

Máte další otázky?

Hoďte řeč s naším chatbotem a zeptejte se hned! Čeká na vás vpravo dole v černém kolečku.
Nebo nám prostě brnkněte:
+420 800 987 654
Pondělí až pátek 8:00–19:00
Víkendy a svátky 9:00–15:00
CHCI SE ZEPTAT