Všechny články
Kdo kdy platil poslední večeři? Komu „omylem“ spadla na účet celá poslední objednávka z IKEA? A proč to pořád platím já?! Přesně takhle to vypadá ve většině domácností bez přehledu o financích. Ale naštěstí, doba se změnila. Už nemusíte vést účetnictví na ubrousku ani si pamatovat, kdo koupil toaletní papír. Tady je pět záchranných lan, které vám ušetří peníze, čas… a hlavně nervy.
Možná si myslíte, že utrácíte „jen sem tam“. Ale pak vám tahle aplikace napálí studenou sprchu: „Tento měsíc jste utratili 3 428 Kč za kafe a croissanty.“ A vy sedíte s pusou dokořán, protože jste si mysleli, že to byla jen ranní radost. No, realita je neúprosná..
Tyto aplikace fungují jako chytrý rozpočet v kapse. Umí se propojit s vaším bankovním účtem, třídit výdaje do kategorií (jídlo, bydlení, zábava, pokušení...), zobrazit statistiky a hlavně – upozornit vás, když to přestřelíte. Jasně, žádná appka za vás nepřestane nakupovat na e-shopech ve dvě ráno, ale aspoň víte, kolik za to dáváte.
Proč si to stáhnout:
Flexi rada: Spendee je česká aplikace – takže podpora, kategorie a vše je pěkně česky. A bonus? Nádherný design. Finanční přehled ještě nikdy nevypadal tak sexy.
Revolut už dneska není jen „ta appka, co si ji všichni stáhli kvůli levným převodům na dovolené“. Umožňuje sdílet výdaje, posílat si peníze lusknutím prstu a dokonce dostávat upozornění, když někdo (neříkáme kdo!) překročí měsíční rozpočet.
Trezory v Revolutu jsou naprostá bomba: nastavíte si cíl (např. „na víkend v Paříži“ nebo „na nový gauč, protože ten současný se rozpadá pod každým návštěvníkem“) a oba do něj přispíváte. A pak si to slavnostně vyberete – s radostí, ne s výčitkami.
Co zvládne:
Honeydue je jako láska digitálního věku. Aplikace dělaná speciálně pro páry, které chtějí řešit finance společně, ale v klidu. Můžete si sem přidat oba své účty (ne, nemusíte mít všechno společné), nastavovat limity, upozornění, komentáře k výdajům („proč stála ta kabelka 3 tisíce?!“) a taky dostávat připomínky na účty – třeba nájem nebo splátku hypotéky.
V čem vyniká:
Koukněte na další tipy na chytré aplikace zde.
Ne každý si hraje s appkami jako s Tamagotchi. A je to úplně v pohodě. Ale i tak platí jedno pravidlo: o penězích se má mluvit. Ne jednou za rok u záchvatu zoufalství, když vám dojdou peníze tři dny před výplatou. Ale pravidelně. Klidně jednou za měsíc u pizzy a vína. Nebo si udělejte malý finanční rituál – pětiminutovku týdně, kdy si sednete, projdete výdaje, zhodnotíte, co se povedlo a co je potřeba příště trochu krotit. Můžete tomu říkat „money date“ nebo „rozpočtová chvilka pravdy“, ale hlavní je, že to děláte. Bez napětí, bez obviňování, prostě jako tým. Mrkněte na spoustu inspirace jak mluvit spolu o penězích v dalším článku zde.
A když se do toho pustíte společně? Tak to máte vyhráno. Dokážete to. Společně. A s přehledem. A možná vás to nakonec bude i bavit!