Všechny články
Nemusíte mít doma laboratoř ani diplom z bylinkářství, abyste si doma vyrobili účinný repelent. Stačí pár věcí z kuchyně a odhodlání.
Jedním z oblíbených receptů je směs jablečného octa a vody v poměru 1:1, doplněná o pár kapek esenciálních olejů –nejlépe citronely, levandule nebo eukalyptu. Výsledkem je sprej, který sice nezíská cenu parfému roku, ale klíšťata drží v uctivé vzdálenosti.
Velmi dobře funguje také kokosový olej s kapkou tea tree oleje. Vhodný je i pro děti, protože nevysušuje pokožku a voní příjemně jemně. A kdo má na zahrádce rozmarýn nebo citronovou trávu, může si připravit voňavý nálev – bylinky povařit společně s hřebíčkem, nechat vychladnout, přecedit a použít jako sprej.
V lékárnách a drogeriích najdete širokou škálu repelentů, a abyste si vybrali ten správný,
je dobré vědět, co hledat:
1. Repelenty s DEET: Klasika, která funguje spolehlivě i v rizikových oblastech. Hodí se pro dospělé a starší děti, ale u malých dětí a těhotných žen je lepší být opatrní.
2. Repelenty s icaridinem (známý také jako Saltidin): Mírnější alternativa k DEETu. Je účinný, dobře snášený a vhodný i pro děti od 2let.
3. Přírodní repelenty: Obsahují éterické oleje (např. levanduli, citronelu, eukalyptus) a jsou šetrnější k pokožce. Výhodou je jemná vůně, nevýhodou kratší výdrž – aplikaci je třeba častěji opakovat.
4. Repelentní náramky a náplasti: Praktické řešení, zejména pro děti, které nerady snáší sprejování. Účinnost ale bývá nižší, spíš jako doplněk než hlavní ochrana.
5. Kryospreje na klíšťata: působí okamžitým zmrazením, účinné látky jako tetrafluorpropen nebo tetrafluorethan omezí riziko přenosu infekce a usnadní bezpečné vytažení klíštěte. Vhodné jsou pro lidi i zvířata.
Psi, kočky i jiní čtyřnozí společníci jsou pro klíšťata vítaným hostitelem. Zvlášť pokud rádi pobíhají ve vysoké trávě nebo pod keři.
Klíšťata si nevybírají – berou vše, co má krev. A vaše kočka nebo pes jsou pro ně ideální cíl. Naštěstí i tady existuje pár triků. Obojek proti klíšťatům, spot-on kapky nebo tabletky, co chrání mazlíčka celé týdny, jsou základní výbava každého zodpovědného páníčka. A pokud nechcete sáhnout po chemii, můžete zkusit přidávat do krmení pivovarské kvasnice nebo trošku česneku – klíšťata to prý fakt nemají ráda. Ale bacha na dávkování, zvlášť u koček.
Hlavně klid. Nepropadat panice a neprovádět žádné drastické zákroky.
Klíště uchopte pinzetou nebo speciální kartičkou co nejblíže kůži. Jemně kývejte, neotáčejte a netahejte prudce. Cílem je vytáhnout celé klíště i s hlavičkou. Po odstranění místo vydezinfikujte, ideálně jodovou tinkturou nebo alespoň alkoholem. Klíště zlikvidujte nejlépe spláchnutím. Místo po klíštěti je dobré sledovat alespoň 4 týdny. Pokud se objeví zarudlý kruh (tzv. „býčí oko“) nebo se začnete cítit malátní, bolí vás klouby či hlava, raději vyhledejte lékaře.
I když nechceme strašit, je dobré vědět, že klíšťata nejsou jen nevinní žíznivci. Ale jsou
to také přenašeči nemocí.
Nejznámější je lymská borelióza, kterou prozradí zmíněný červený flek s bílým prostředkem. Může se ale projevit i bolestmi kloubů, únavou nebo neurologickými potížemi.
Druhou, velmi nebezpečnou nemocí je klíšťová encefalitida. Ta začíná jako běžná viróza, nebo jako nevolnost a zvracení, ale může přejít v zánět mozkových blan. Proti encefalitidě existuje očkování, které je doporučeno každému, kdo tráví hodně času v přírodě.
Letní měsíce jsou časem výletů, grilování a odpočinku, nenechte si je zkazit jedním malým, ale vytrvalým vetřelcem. Ochrana proti klíšťatům dnes není raketová věda, stačí pár jednoduchých kroků a klid na duši máte v kapse. Tak ať už vyrážíte do lesa, na chatu nebo jen na piknik do parku, klíště ať si hledá jiný bufet než vaše lýtko.