Zpět

Kolegové jsou jedna z nejdostupnějších skupin lidí po třicítce. Jenže přátelství nevznikne tím, že vedle sebe tři roky mlčky ohříváte oběd v mikrovlnce. Zkuste malý krok navíc. Oběd mimo kancelář, káva po poradě, společná cesta z práce, pozvání na koncert. Nebo klasické “jedno” po práci.
Přátelství po třicítce často nevznikne z jednoho oslnivého setkání, ale z opakování. Stejná jóga každé úterý, stejný kurz italštiny, stejný hospodský kvíz, stejný běžecký klub. Lidé si na sebe musí zvyknout jako na novou sedačku v obýváku. Opakovaný kontakt je praktický základ dospělých přátelství, protože mimo školu a vysokou už nám, kromě práce, život nedodává nové lidi automaticky na tácu.
Kurzy jsou pro nová přátelství po třicítce skoro podezřele dobrý vynález. Keramika, improvizace, vaření, tanec pro začátečníky, deskovky, sbor, kurz focení. Když se vám rozpadne hrnek z hlíny nebo šlápnete někomu při salse na nohu, máte hned téma. A ne ledajaké. Lehce trapné momenty bývají vztahové lepidlo, jen se nesmí brát moc vážně.

Nezní to úplně romanticky, že? Přátelství v kalendáři. Vedle zubaře, technické kontroly a připomínky koupit granule. Pokud chcete, aby nové vztahy přežily víc než jedno povedené setkání, dejte jim prostor předem. Pravidelný oběd jednou za měsíc. Společný výlet po Česku v neděli. Deskovky první pátek v měsíci. Káva po cvičení. Stálé plány a drobné kontakty pomáhají držet vztahy živé i v době, kdy všichni nestíhají úplně všechno.
Říkáte ne na všechno? Jasně, nejste nafukovací matrace na cizí plány. Ale když vás někdo pozve na akci, kde nikoho neznáte, zkuste občas říct ano dřív, než váš vnitřní důchodce začne hledat pyžamo. Noví lidé se obvykle neschovávají doma pod dekou, i když by to od nich bylo velmi ohleduplné.
Noví přátelé nemusí vždycky přijít jako dramaticky na scénu jak ve filmu. Někdy už dávno stojí někde poblíž. Soused, kterého potkáváte u schránek. Kolegyně z vedlejšího oddělení. Rodič dítěte ze školky. Chlapík, který venčí psa ve stejný čas jako vy. Zkuste těmto lidem věnovat o kousek víc pozornosti. Prohodit pár vět navíc. Z člověka, kterého zdravíte, se stane člověk, se kterým se bavíte.
Většina přátelství neskončila hádkou ani zradou epických rozměrů. Prostě se rozplynula. Jeden se přestěhoval, druhý měl dítě, třetí změnil práci. Pokud vám někdo občas probleskne hlavou a říkáte si, že s ním bývalo dobře, zkuste se ozvat. Nemusíte hned vysvětlovat dějiny poslední dekády. Stačí lehká zpráva, že jste si na něj vzpomněli a rádi byste zašli na kávu nebo na procházku.
Velká chyba je chtít z každého nového kontaktu druhého svědka na svatbě. Přátelství má vrstvy. Někdo je parťák na sport, jiný zas na dlouhé hovory. Síť různých vztahů je zdravější než tlak, že jeden člověk musí splnit celou sociální objednávku jako švýcarský nůž.
Tohle je důležité a trochu osvobozující. Ne každý člověk, kterého poznáte, se stane vaším kamarádem. Třeba ani neodepíše. Nebo pořád ruší plány. V dospělosti do vztahů vstupují kalendáře, únava, děti, práce, vzdálenost a občas i zcela záhadná neschopnost domluvit termín dřív než v příštím kvartálu. Berte to jako přirozený výběr. Když nevyjde jedna káva, svět se nezhroutí.
Najít si nové přátele po třicítce možná není tak jednoduché jako ve škole, ale rozhodně to není ani tajná disciplína pro vyvolené extroverty. Chce to jen trochu odvahy a ochotu občas udělat první krok. I když se u toho budete cítit jako žirafa na bruslích. A kdo ví? Možná právě ten trochu nešikovný první krok bude začátek vztahu, za který si jednou v duchu plácnete. S grácií, samozřejmě.