← Všechny články

Publikováno
13.4.2025

Říkat NE je umění. Ovládněte ho a změňte svůj život

Délka čtení:
3 min 30 s
0:00
0:00
Kolikrát jste souhlasili s něčím, co jste vlastně nechtěli? Kývli na další pracovní úkol, i když už teď nestíháte? Přijali pozvání na akci, kde vás to nebaví?
Koupili si něco, co vám prodavač vnutil slovy „tohle prostě musíte mít“? Pokud se v tom poznáváte, nejste sami.

Umění říct NE je v dnešním světě skoro superhrdinská schopnost. Jenže hádejte co? Tohle kouzelné slůvko vám může zachránit nejen nervy, ale i peněženku. A co víc, nemusíte přitom působit jako necitlivý bručoun. Stačí vědět, jak na to.

Buďte přímí, ale laskaví

Spousta lidí si myslí, že odmítnutí musí být hrubé nebo neomalené. Omyl! Můžete být zdvořilí, ale pevní. Nemusíte se vymlouvat, vymýšlet si komplikované příběhy nebo obcházet pravdu jako ninja. Čím jednodušší vaše odpověď bude, tím lépe.

Příklady:

  • „Děkuji za nabídku, ale nemám zájem.“
  • „Rád bych pomohl, ale teď na to nemám kapacitu.“
  • „Bohužel to nejde, mám už jiné plány.“


Proč to funguje?

Čím více se budete snažit vysvětlovat, tím větší prostor dáváte druhé straně, aby vás přesvědčila. Přímé, ale zdvořilé NE minimalizuje diskuzi a neotvírá dveře vyjednávání.

Opakujte NE jako zaseklá gramofonová deska

Někteří lidé mají talent přemlouvat. Nepřijmou první odmítnutí a myslí si, že pokud na vás zatlačí, změníte názor. A možná mají pravdu – pokud nebudete pevní.

Příklady:

  • „Pořád platí, že ne.“
  • „Jak už jsem říkal/a, nemám zájem.“
  • „Opravdu to nejde, děkuji za pochopení.“


Proč to funguje?

Metoda gramofonové desky se používá i v profesionálním vyjednávání. Opakováním stejné odpovědi ukazujete, že se váš postoj nemění, dokud to druhá strana nakonec vzdá. Pokud jednou začnete vysvětlovat, proč nemůžete, vytvoříte mezeru, do které se může druhá strana „zakousnout“.

Nedávejte prostor k vyjednávání

Jakmile řeknete „Ne, ale možná jindy…“, otevíráte dveře dalším pokusům o přemlouvání. A než se nadějete, najednou je z „možná jindy“ „dobře, tak jo“.

Příklady:

  • Špatně: „Teď nemůžu, ale možná někdy příště…
  • Správně: „Ne, děkuji.


Proč to funguje?

Pokud dáte druhé straně „háček“, pokusí se vás na něj chytit. Když řeknete jasné NE, dáváte najevo, že se není o čem bavit.

Říkejte ne, i přátelům - generováno AI

Řekněte NE i sami sobě, hlavně v nakupování

Umět odmítat lidi je jedna věc. Ale co když musíte říct NE sami sobě? To už je vyšší level.

A co když nakupování přeroste v opravdový problém? Věděli jste, že až 5 % dospělé populace trpí takzvanou shopaholismem? Neboli nutkavou potřebou nakupováním. Toto jsou už případy pro skutečné odborníky, co nás ale jako většinovou populaci trápí, jsou impulzivní nákupy. Ty nám vyluxují peněženku rychleji než automatický průmyslový vysavač Delvin DG VL 150 NL.

Převezměte kontrolu nad vaším nakupováním

Nakupování, slevy, reklamy… Všechno kolem vás křičí „Kup si mě!“. A váš mozek? Ten vám říká: „Když je to je slevě, tak jsem vlastně ušetřil…“. Omyl! Těch pár stovek se za měsíc nasčítá a vy se pak divíte, kam všechny peníze zmizely.

Sledujte své výdaje a odhalte vzorce

Zkuste si alespoň měsíc zapisovat, za co utrácíte. Možná zjistíte, že každé pondělí si „musíte“ koupit kávu a dortík, nebo že váš účet trpí pokaždé, když jdete „jen tak omrknout“ slevy v obchoďáku. Jakmile si těchto vzorců všimnete, můžete s nimi něco dělat.

Nastavte si rozpočet

Stanovte si pevný domácí rozpočet, který příšně dodržujte. Možná vám pomůže zavést týdenní limity, které vás ochrání před tím, abyste hned na začátku měsíce rozházeli všechno, co máte.

Tip: Nechte doma platební karty a noste s sebou jen hotovost. Když vidíte fyzicky ubývající peníze v peněžence, mnohem víc si rozmyslíte, za co je utratíte.

Poznejte své spouštěče

Co vás nejčastěji přiměje nakupovat? Stres? Nuda? Sociální sítě plné reklam? Jakmile odhalíte, co vás k utrácení nejvíc láká, můžete s tím začít pracovat.

  • Pokud nakupujete ze stresu, zkuste jinou formu odreagování – třeba procházku nebo cvičení.
  • Jestli vás k nákupům nutí reklamy, stáhněte si adblock nebo omezte čas strávený na e-shopech.

Neutrácejte hned po výplatě

Nejhorší, co můžete udělat, je okamžitě po výplatě vyrazit na nákupy. Po výplatě si nejdřív zaplaťte důležité výdaje – nájem, účty, splátky. A teprve pak se podívejte, kolik vám reálně zbývá na osobní útraty.

Přebytečné peníze raději převeďte na spoření

Máte na účtu částku, která vás „svádí“ k tomu, abyste si něco koupili? Převeďte ji na spořící účet nebo ji rovnou použijte na splacení půjčky či kreditky. Když ty peníze neuvidíte hned po ruce, snížíte riziko, že je utratíte za něco zbytečného.

Pamatujte, říkat NE je v pořádku

Říkat NE není sobecké. Je to způsob, jak si ušetřit energii, čas i peníze. Čím častěji budete trénovat, tím přirozenější to pro vás bude.

Takže až vás příště někdo požádá o něco, co nechcete, nebo vás bude lákat impulzivní nákup, zhluboka se nadechněte a řekněte NE.

Vaše budoucí já vám poděkuje. A váš bankovní účet taky.

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka