← Všechny články

Publikováno
3.12.2024

Děti nemusí stát majlant: šikovné triky, jak ušetřit peníze i s malými ratolestmi

Délka čtení:
4 min
0:00
0:00

Panebože, proč nám nikdo neřekl předem, kolik stojí dítě? To si možná říká každý rodič. A je jedno, jestli držíte měsíčního drobečka v náručí, nebo se na vás šklebí 16 letý puberťák. Ano, děti stojí hodně. Podle odhadů je to průměrně 1 milion korun do jeho 18 let. Ale pozor! Děti vás rozhodně nemusí finančně zruinovat. Stačí pár šikovných triků , jak ušetřit a přitom si užívat rodičovství.

A ano, i při vánoční horečce! 

1. Jak ušetřit s dítětem při běžných nákladech? 

Každé 3 měsíce nové tenisky, příkrmy ve skleničkách nebo speciální “věžička” na výpomoc v kuchyni. To všechno letí do tisíců. Náklady na dítě nemusí být astronomické, když víte, kde šetřit:

  • Oblečení z druhé ruky: Děti rostou rychlostí světla, takže nakupovat značkové novinky je zbytečný luxus. Swapy, bazárky a second-handy jsou pokladnicí (a někdy najdete i nepoužité věci). Zkuste třeba bezpečnou aplikaci Vinted! (Doporučuje 10 matek z 10)

  • Sdílení vybavení: Potřebujete kočárek nebo autosedačku? Domluvte se s přáteli nebo rodinou. Sdílení je nejen ekonomické, ale i ekologické. Spousta lidí si nechává výbavičku “kdyby náhodou bylo druhé (nebo třetí)”. Využijte toho!

  • Domácí strava: Kupované přesnídávky a příkrmy jsou zbytečně drahé. Vařte doma – brambory, mrkev a kousek kuřete vás nezruinují. A děti budou mít domácí kvalitu. Pokud máte kolem sebe další kamarádky s mrňousky, domluvte se že “jablečnou várku děláte vy” a mrkvovou zase někdo jiný. 

2. Šetření v rodině: Zapojte děti do hry!

Děti rozhodně nemusí být jen konzumenti. Zapojte je do procesu šetření. Ukažte jim, že peníze nerostou na stromech! Už od nízkého věku můžete zařadit do programu hry, které se týkají peněz - třeba hra na obchod. Větší děti zase můžou dostávat malé kapesné za nějaké speciální práce (třeba shrabání listí na zahradě nebo mytí oken).

Větší děti (od 2. stupně ZŠ dál) se mohou klidně zapojit do plánování. Například když pojedete na výlet, otevřeně si spolu promluvte, jaký máte rozpočet a za co ho utratíte. Započítejte benzín, jídlo i radosti. Děti budou předem vědět, že tento limit nejde překročit a uvidíte, že si dobře rozmyslí, jestli budou chtít suvenýr, čokoládu nebo 3 zmrzliny.

Tím, že děti vtáhnete do “hry” zvyšujete i jejich finanční gramotnost. Na toto téma jsme vám připravili další 2 články - pro menší děti do 1. stupně ZŠ zde a pro větší děti od 2. stupně ZŠ až po pubertu zde. Najdete tam spoustu tipů, jak vzít rozpočet a peníze zábavně. 

3. Kolik stojí dítě do 18 let? A jak tu sumu rozložit?

Ano, milion korun do dospělosti zní děsivě, ale rozložené na měsíce to není tak zlé. Průměrné náklady na dítě jsou kolem 4-6 tisíc Kč měsíčně. Co to zahrnuje a kde ušetřit? 

  • První roky života aneb plínka sem, plínka tam: Start je nejtěžší. Maminkám klesne příjem a děti toho vyžadují nejvíce. Využívejte co nejvíce věcí z druhé ruky, vyhlédavejte slevy a buďte minimalisti. Miminko opravdu nepotřebuje houpátko, hnízdečko, kolotoč, speciální peřinky nebo 3 nosítka. Vsaďte na jednoduchost. Koukněte na spoustu další tipů jak ušetřit v prvním roce života vašeho drobečka zde.

 

  • Kroužky a zájmové aktivity: Vybírejte takové, které nezruinují váš rozpočet. Mnoho sportů nebo kurzů je dotováno městy - informujte se!

  • Technologie: Tablet, smartphone, chytré hodinky, notebook. To jsou desetitisíce. Nezapomínejte, že elektronika nemusí být nová. Bazarové nebo zánovní modely jsou life saver. 

4. Vánoce nemusí být finanční pohroma

Vánoce – ten krásný čas klidu, pohody… a vyprázdněné peněženky. Ale víte co? Levné dárky pro děti můžou být stejně skvělé (ne-li lepší!) než ty drahé z reklamy. Stačí trocha kreativity:

  • Kupónová knížka rodičovských služeb: Slíbený den bez úklidu pokoje, snídaně do postele nebo speciální „Netflix večer s pizzou“. Výsledek? Děti šťastné, vy spokojení a vaše peněženka ani nepocítila zásah.

  • Zážitky místo hraček: Co si děti pamatují víc – plastový dinosaurus nebo výlet do zoo? Zkuste kino, bruslení nebo třeba výlet s hledáním pokladu. Náklady minimální, vzpomínky maximální.

  • Domácí dárky: Personalizované hrníčky, malovaná trička nebo ručně vyrobené náramky mají větší hodnotu než cokoliv z obchoďáku. A děti se budou chlubit, že to mají „na míru“.

Vánoce se postupně stávají čím dál víc stresujícím obdobím především z hlediska peněz. Nenechte si zkazit kouzlo vánoc reklamami a tím, že se každý rok snažíte překonat sami sebe a upéct více cukroví a vydekorovat byt jak z katalogu. Zapojte děti do výzdoby a do pečení, oprostěte se od “dokonalosti” a nastavte mysl na minimalistické vánoce

Být rodičem je jako být finančním kouzelníkem. S trochou kreativity, plánování a smyslu pro humor můžete snížit náklady na dítě a přitom zajistit, že se cítí milované a šťastné. A kdo ví? Možná vás tyhle tipy naučí něco i o vlastním hospodaření. Držíme palce! 

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka