Peníze ve vztahu: Kdy je čas řešit finance společně?

4 minuty
19.5.2025
0:00
0:00
Znáte to. Na začátku vztahu se řeší hlavně to, jestli má ten druhý rád olivy nebo ananas
na pizze a jestli chrápe. Když pak ale začnete uvažovat o společném bydlení, výletu do IKEA nebo hypotéce na domeček se zahradou, dojde na jinou otázku:
Jak jsme na tom s penězi? Peníze jsou zkrátka součástí vztahu, i když se o nich moc nemluví. A když se o nich nemluví dlouho, může se stát, že spolu s partnerem sdílíte víc, než byste chtěli – například jeho exekuce.

Řešení financí společně - generováno AI

Kdy začít mluvit o financích?

1. Když se sestěhujete
Tady už nestačí „každý si platíme svoje“. Najednou je potřeba domluvit se na nájmu, energiích, potravinách, netu. A pokud jeden vydělává o dost víc, je fér si říct, jestli to bude půl na půl, nebo poměrově podle příjmu. Není ostuda říct si o rovnováhu – ostuda je nemluvit a tiše trpět.

2. Když plánujete dítě

Miminko změní úplně všechno – včetně vašeho finančního rozpočtu. Najednou se z dvou plnohodnotných příjmů stává jeden a půl. A výdaje? Ty rostou jak houby po dešti – výbavička, kočárek, plínky. Zkrátka investice, kterou si vaše peněženka fakt zapamatuje. Dále také spousta rodičů chce dětem našetřit něco do začátku, zde je návod, jak na to.

Pokud máte společný účet, většinou je jasno, veškeré výdaje na dítě (stejně jako na nájem, jídlo nebo zubní pastu) jdou odsud. Ale pokud má každý vlastní účet, je dobré si položit otázku: Z čeho budeme miminko financovat? Nad čím se dále zamyslet než si pořídíte miminko si přečtěte zde.

3. Když máte společné cíle
Chcete si koupit byt? Jet na velkou cestu kolem světa? Založit firmu? Fajn. Ale víte oba, kolik to bude stát, kdo co platí, a z čeho to zaplatíte? Není nic horšího než zjistit, že jeden šetří na zálohu na hypotéku a druhý na pátý paddleboard.

O dalších tipech, jak řešit finance ve vztahu si můžete přečíst v našem článku zde.

Jak na to, když nevíte, jak začít?

Zkuste finanční rande. Udělejte si klidný večer – bez mobilů, ideálně se skleničkou vína
a položte si pár jednoduchých otázek:

  • Co teď každý z nás platí a jak nám to vychází?

  • Máme nějaké závazky (úvěry, půjčky)?

  • Na co chceme společně spořit?

  • Co když přijdu o práci – jak to zvládneme?

Tipy na další otázky otázky ohledně financí ve vztahu zde.

Mladý pár na procházce - generováno A

Jak řešit výdaje ve dvou, když nemáte společný účet?

Ne každý pár chce nebo může mít společný účet. A to je naprosto v pořádku. Ale i tak je potřeba vědět: kdo co platí, z čeho se co hradí a co je vlastně společné. Protože bez toho se snadno stane, že jeden žije podle rozpočtu a druhý si objedná bazén, i když bydlíte na v paneláku, jo i takoví se mezi námi najdou.

Zde jsou tři nejčastější a fungující modely:

1. Společný účet pro společné výdaje
Založte si nový účet jen na to, co sdílíte – nájem, potraviny, internet, pes, víkendové výlety. Oba na něj každý měsíc pošlete určitou částku. Je jedno, jestli to bude stejná suma, nebo rozpočítaná podle příjmu. Hlavně ať víte, že z tohoto účtu odchází jen to, co je opravdu „na nás dva“. 

2. Dohoda napůl
Klasika. Jednou platíte vy, příště partner(ka). Funguje to zejména u párů, které nemají děti, žijí jednoduše a bez větších výkyvů ve výdajích. Důvěra je tady klíčová, ale pokud vás začnou napadat otázky typu „už jsem zase platil/a tři večeře po sobě?“ radši přejděte na nějaký evidovaný systém.

3. Rozdělení podle příjmů
Praktické a férové – zejména když je mezi vašimi výdělky rozdíl jako mezi koloběžkou a novým Bávem. Ten, kdo vydělává víc, dává víc. A ne, není to charita. Je to život. Pokud jeden z vás zůstane s prázdnou peněženkou po nájmu a druhý si koupí každý měsíc nové hodinky, moc dlouho to fungovat nebude.

A co když máte finanční potíže právě vy?

Upřímnost sice někdy bolí, ale pozdější průšvih bolí ještě víc. Takže pokud se vám pod rukama rozjel kreditkový karambol nebo jste dřív utráceli víc, než jste měli – nevadí. Hlavně o tom mluvte. Klidně takhle:

„Mám v tebe důvěru a chci s tebou plánovat budoucnost. Ale musím ti něco říct. Momentálně mám finanční závazky, které splácím. Pracuji na tom a dělám vše, abych to měl/a pod kontrolou.“

Právě takové věty uvolňují tlak a otevírají dveře k řešení. Vztah se nehroutí kvůli problémům, ale kvůli mlčení o nich.

Praktické nástroje a tipy

Aplikace, které vám usnadní společné hospodaření:

  • Spendee– barevná, intuitivní a přehledná. Můžete mít vlastní i sdílené účty.

  • Wallet – umí sledovat rozpočty, upozorňuje na výdaje, dělá statistiky (ideální pro spreadsheet milovníky).

  • Splitwise – skvělé, když každý platí něco jiného (třeba při dovolené). Udrží přehled, kdo co zaplatil.

Blogy a weby, kde si udělat pořádek v hlavě i peněžence:

  • Jak investovat – když už jste dál a chcete z peněz vytěžit víc.

Mluvte, plánujte, nečekejte na průšvih

Nemusíte mít všechno dokonalé, ale čím dřív si o penězích promluvíte, tím míň vás překvapí. A možná i ušetříte, třeba za zbytečné hádky, tichou domácnost nebo „náhlý“ nedostatek peněz těsně před dovolenou.

Zkuste si jednou za čas sednout, otevřít si víno (nebo minerálku) a místo Netflixu si pustit svoje bankovnictví. Možná se nebudete smát jako když si pustíte Simpsonovi, ale ten klid v duši za to fakt stojí.

Nejnovější Články

Máte další otázky?

Hoďte řeč s naším chatbotem a zeptejte se hned! Čeká na vás vpravo dole v černém kolečku.
KONTAKTOVAT
Nebo nám prostě brnkněte:
+420 800 987 654
Pondělí až pátek 8:00–19:00
Víkendy a svátky 9:00–15:00