← Všechny články

Publikováno
10.12.2024

Předsevzetí 2.0 - Jak si nastavit (finanční) cíle, aby byly reálné a dosažitelné

Délka čtení:
4 min
0:00
0:00

Každý rok to začíná stejně: „Letos budu šetřit, začnu investovat, splatím dluhy…“ A pak přijde únor, Valentýn a nějaký ten impulzivní nákup dárků pro sebe (protože si je přece zasloužíte). Ale co kdyby to letos bylo jiné? Co kdyby šla vaše novoroční předsevzetí o penězích skutečně splnit? Kámen úrazu je vždy v tom, že si cíle nastavujeme špatně.

Pojďme se tedy podívat na to, jak to udělat správně, s úsměvem, protože takto se budete těšit na výsledek ještě dnes! 

1. Nastavte si SMART cíle: Žádné mlhavé sny!

“V příštím roce ušetřím pár peněz.”... nebo “Budu víc finančně gramotný.” Takto to nefunguje. Potřebujete to mít trošku SMART!

  • S - Specifické - Naspořím alespoň 30 000 Kč třeba na dovolenou v Chorvatsku.
  • M - Měřitelné - Uložím si každý měsíc 3 000 Kč na spořicí účet. (A ano, jde to i s půjčkou, jen postupně! Mrkněte na náš další článek zde.)
  • A - (Achievable) Dosažitelné - Přestanu si kupovat kávu s sebou do práce a každý den ušetřím 70 Kč.
  • R - Relevantní - Cestování je můj cíl, nikoli nejnovější iPhone. 
  • T - (Time) Časově ohraničený - Na dovolenou našetřím do konce července.

Zkrátka, když váš cíl připomíná matematický vzorec, jste na dobré cestě! 

2. Rozdělte si cíle na dílčí kroky

Celý proces připomíná jízdu na kole do kopce. Pokud se díváte jen na vrchol, zdá se to nemožné. Ale když si řeknete: „Došlapu aspoň k té zatáčce,“ najednou to jde.

Příklad:

  • Velký cíl: Chci si našetřit 50 000 Kč na nouzový fond.
  • Dílčí kroky:
    1. Začnu sledovat, kam mizí moje peníze (a eliminuji zbytečné výdaje). 
    2. Každý měsíc odložím 4 000 Kč. Tyto peníze si odešlu na speciální účet hned po výplatě.
    3. Přestanu objednávat jídlo z restaurací 4x týdně.

Dílčí kroky vás udrží motivované, protože uvidíte výsledky hned!

 3. Zahrajte si hru o přežití

Přeměňte finanční plánování na hru! Každý měsíc si stanovte úkoly, které vás budou motivovat a směřovat k vytouženému cíli. Leden? Ušetřit třeba 2 000 Kč. Únor, najít alternativy oblíbených pravidelných výdajů jako je Netflix či fitko a zkusit je snížit na polovinu. Březen, zkusit prodat co nejvíce nepotřebných věcí (využijte svět online bazarů s maximální bezpečností, máme návod zde!). No a zbytek roku je už na vašich přáních a nápadech. Finanční strategie může být zábavná, když z ní uděláte výzvu! 

4. Vizuální plán

Máte doma prázdnou nástěnku? Skvělý! Nastal čas ji proměnit v motivační centrum vaší finanční cesty. Nakreslete si třeba teploměr na spoření – každý dosažený milník vybarvěte, jako byste zachraňovali svět před finanční apokalypsou. Chcete na dovolenou? Přilepte tam fotku exotické pláže nebo horské chaty. Budete mít cíl stále na očích. 

K tomu přidejte seznam věcí, na které šetříte – a až něco splníte, odškrtněte to s pocitem vítězství, jako byste právě zdolali Mount Everest. Věřte, vizuální připomínky jsou kouzelné. Dokážou vás motivovat i ve chvíli, kdy na vás v obchodě spiklenecky mrká ten nový robotický vysavač.

5. Automatizujte své finance

Ušetřete si práci a zapojte technologie:

  • Trvalé příkazy: Nastavte automatický převod určité částky na spořicí účet.
  • Aplikace na rozpočet: Mint, YNAB nebo Wallet jsou skvělými pomocníky, kteří vám připomenou, že jste utratili o trochu víc, než jste chtěli.
  • Investiční aplikace: Pokud vás děsí investice, zkuste nástroje jako Portu nebo Robinhood – zvládnou to za vás.

Automatizace vás ochrání před impulzivním utrácením.

6. Zahrňte rodinu do svých cílů

Mluvte s rodinou o svých cílech. Když je všichni pochopí, můžou vás podpořit (a ne sabotovat). Zapojte děti do her, třeba - kdo najde největší slevu při nákupu, vyhrává! Finance ve vztahu jsou velké téma, a proto jsme se rozhodli to rozebrat v dalším článku zde. Zjistíte, jak si společně vytvořit ideální rezervu, jak nahlížet na rozdílný příjem, nebo co by pro vás mohl znamenat společný spořicí účet.

7. Testujte svou finanční gramotnost

Neznáte pojem anuitní splátka? Myslíte si, že debetní karta je jen luxusnější verze té kreditní? Nebojte, nejste sami. Ve světě financí se občas ztratí i ti, kteří se tváří, že přesně ví, co je úroková míra efektivní roční sazby (mimochodem, tohle je skutečný termín a ne jméno sci-fi filmu).

Tak proč si neudělat malý test finanční gramostnosti? Na internetu najdete různé zábavné kvízy, které vás nejen pobaví, ale hlavně vás naučí něco nového. Spoustu typů na zábavné vzdělávání ve financích najdete také zde

Peníze pod kontrolou, krok za krokem

Vaše novoroční předsevzetí o penězích nemusí skončit v propadlišti dějin. Stačí si stanovit reálné cíle, rozdělit je na malé kroky a zapojit trochu kreativity. Nezapomeňte – nejde o to být dokonalý, ale o to posouvat se kupředu.

Tak co, jste připraveni na finančně úspěšný rok 2025?

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka