← Všechny články

Publikováno
24.11.2024

Minimalismus v osobních financích: Jak zjednodušení životního stylu může zlepšit váš rozpočet

Délka čtení:
3 min 30 s
0:00
0:00

Máte pocit, že váš život i finance jsou jedno velké bludiště, ve kterém se ztrácíte? Předplatné, které ani nevyužíváte, šuplíky plné věcí, které jste roky neviděli, nebo peníze, které vám mizí z účtu rychleji, než se stihnete podívat? Zastavte se. Minimalismus není jen o prázdných policích v bytě, ale taky o jasnějším a jednodušším přístupu k vašim financím.

Zbavte se zbytečností a získejte kontrolu nad svým rozpočtem – snadno, efektivně a bez stresu.

1. Je čas udělat si pořádek ve financích

Nemáte přehled o tom, kolik utratíte a za co? To je první signál, že vaše finance potřebují minimalismus. Jak se v tom maglajzu výdajů vyznat? Naštěstí existují chytré a jednoduché pomůcky, se kterými budete hned moudřejší! 

Začněte sestavením rodinného rozpočtu. Seznamte se s tím, kolik vám měsíčně přitéká na účet a kam peníze odcházejí. Rozdělte své výdaje na nutné (nájem, hypotéka, energie, jídlo) a běžnou spotřebu (kavárny, předplatné, nákupy oblečení apod.).

A pokud si nechcete vést účetnictví někde v bločku jak ve středověku, máme dobrou zprávu - existuje spousta aplikací, které vám měsíční cashflow spočítají natotata a ještě vám to graficky vykreslí. Mezi ty nejlepší patří například Spendee nebo Wallet

Minimalistické finance začínají přehledem. Bez něj se ztrácíte v bludišti výdajů a jen těžko si budete všímat, že vám peníze doslova protékají mezi prsty. Více inspirace na správu rodinného cashflow i s půjčkou najdete zde

2. Zbavte se zbytečností v domácnosti

Kolikrát jste si koupili něco, co už jste měli doma, jen jste to nemohli najít? Přiznejte se, určitě se to stává většině z nás. Je čas na inventuru v domácnosti!

Projděte skříně, spíže i šuplíky. Vyřaďte všechny věci, které leží ladem. A pokud lze některé prodat nebo darovat, směle do toho - všechno zbytečné pryč! Zjednodušte si život a eliminujte duplicitní nákupy. Když budete vědět, co doma máte, nebudete zbytečně utrácet za další tričko, hrnec nebo balíček mouky.

Tip! Nekupujte zbytečně věci, které potřebujete jednou za rok. Třeba takový stan na kempování nebo brusku si můžete půjčit od sousedů a kamarádů nebo přes online platformy jako Půjčím.to

3. Předplatné pod kontrolou

Jedna věc jsou předměty, které doma vidíte, ale co ty, které vidět nejsou? Předplatné jsou někdy opravdu velká finanční past. To je 250 Kč za Netflix, 200 Kč za HBO a 150 Kč na jógovou aplikaci v telefonu, kterou už rok necvičíte, ale peníze se každý měsíc dále a dále ukrajují.

Projděte si bankovní výpisy a zjistěte za jaké předplatné vám měsíčně odchází peníze a kolik. Někteří lidé se zděsí, že se měsíčně jedná opravdu o tisíce! Ušetřené peníze si můžete přesunout jinam - třeba na výhodné spoření

Tip! Jednoduché pravidlo: pokud něco nevyužíváte alespoň jednou týdně, zvažte, zda to opravdu potřebujete. 

4. Snižte plýtvání jídlem

Jídlo tvoří jednu z největších položek v rodinném rozpočtu – a zároveň se na něm nejvíc plýtvá. Zkažené ovoce, prošlé jogurty, zbytky, které nikdo nesní. To všechno jsou vyhozené peníze.

Co můžete zlepšit?

  • Plánujte jídelníček: Nakupujte jen to, co opravdu spotřebujete. Ideální je si udělat týdenní plán. Konec stresu s tím, co se bude zítra vařit! (Tipy na chytré nakupování potravin a zdravou stravu najdete v dalším článku zde.)
  • Používejte seznam: Bez něj nakoupíte spoustu věcí, které nepotřebujete. A pošlete na nákup muže. Ti obvykle koupí jen to co je na seznamu. Testováno! 
  • Ukládejte zbytky chytře: Naučte se zamrazovat a využívat všechno, co máte. Nebo zkuste zavařování

Vánoce se blíží a jak je známo, všem praskají pupky ve švech. Ideální příležitost jak se naučit neplýtvat, když jídlo přetéká i okny. Přichystali jsme pro vás skvělý článek jak neplýtvat potravinami o Vánocích zde.

5. Rodinné finance jako týmový projekt

Komunikace je klíč. Pokud se doma nebude o financích mluvit, jen těžko se zbavíte špatných návyků a zajetých kolejí. Společné rodinné finance nemusí být žádný strašák. Zapojte zkrátka všechny členy domácnosti (ano včetně malých dětí) a mluvte otevřeně o tom, co vás stojí kolik peněz. Společně hledejte cesty, jak ušetřit.

Připravili jsme pro vás článek, kde se dozvíte, jak o penězích mluvit i s těmi nejmenšími dětmi a zvýšit tak jejich finanční gramotnost. Inspirujte se zde

Minimalismus není o odříkání. Je o zjednodušení a jasném přehledu. Když si uklidíte nejen doma, ale i ve svých financích, získáte větší kontrolu nad svým rozpočtem, méně stresu a víc peněz na důležité věci.

Protože každá koruna navíc může znamenat krok blíž k vašim cílům – ať už je to spoření, investice, nebo třeba vysněná dovolená!

Pomáháme lépe hospodařit

Všechny články

Potřebujete poradit? Tak se ozvěte!

Bezplatná infolinka